Türk-Japon dostluğunun köklerine dair iki önemli olayın anlatıldığı Ertuğrul 1890 filmine sponsor olan Türk Hava Yolları, bu kez Kore Gazisi Süleyman Astsubay ve savaş mağduru Ayla’yı yıllar sonra bir araya getiriyor…

80 yılı aşkın süredir nice milyonları buluşturan Türk Hava Yolları, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir olayı; bir Türk askeri ile 5 yaşındaki Koreli küçük bir kızın hikâyesini beyazperdeye taşıyan “Ayla” filmine sponsor oldu. Milli havayolu, Türkiye ve Güney Kore’nin 60 yıllık dostluğu anısına hayata geçirilen, Türkiye – Güney Kore ortak yapımı olan filme ulaşım sponsorluğu sağlayacak.

Kore gazisi Süleyman Astsubay ve Koreli yetim kız Ayla’nın yıllar sonra tekrar buluşmasını konu alan dramatik hikâye, Türkiye ve Güney Kore diplomatik ilişkilerinin 60. yılı anısına çekildi. T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın ve aynı zamanda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği 60. yıl programında; ilk kez 2010 yılında Choon Cheon tarafından çekilen belgesel film ile gün ışığına çıkan hikâyenin filmi ve filmin başkahramanları olan Türk askeri ve yetim kızın tekrar buluşmaları da yer alacak.

Türk Hava Yolları Genel Müdür (Pazarlama ve Satış) Yardımcısı Ahmet Olmuştur, “Ayla” filmi sponsorluğuyla ilgili olarak; “Bu anlamlı projenin destekçisi olmaktan çok gururluyuz. Bu filmin, Türkiye ve Güney Kore arasında var olan köklü geçmişe, dostane ilişkilere ve keza kültürel alış-verişe önemli katkıları olacağına inanıyoruz.” dedi.

Filmin izleyiciye verdiği mesaj üzerinden yine bir sosyal sorumluluk olgusuna temasta bulunan bayrak taşıyıcı havayolu, sosyal medya mecraları da dâhil olmak üzere bir dizi pazarlama kampanyası ile filmin tanıtımına uluslararası platformda destek verecek.

Filmin konusu ise kısaca şöyle; Kore Savaşı’nda çarpışan Süleyman Astsubay, savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay, kızı yanına alır ve Ayla ismini verir. Kısa sürede birliğin neşesi hâline gelen Ayla ile astsubay baba-kız gibi olurlar. Ancak birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkınca Süleyman Astsubay, küçük kızı geride bırakmak zorunda kalır.

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı filmin senaryosu, Yiğit Güralp’e ait. Süleyman Astsubay’ı Çetin Tekindor ve İsmail Hacıoğlu’nun canlandırdığı filmde “Ayla” rolünü ise “Reply 1988” filminde yer alan çocuk oyuncu Kim Seol ve dünyaca ünlü Koreli aktris Lee Kyung Jin paylaşıyor. Filmin müzikleri ise Fahir Atakoğlu imzası taşıyor. Ekim 2017’de, Güney Kore’nin Şükran Günü Chuseok’da vizyona girmesi planlanan film, duygusal hikâyesi ile seyircinin kalbine dokunacak bir yapıt.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.