Türk Hava Yolları (THY), bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yaptığı açıklamada, “Ortaklığımız Yönetim Kurulunca, VIP hizmetlerde kullanılmak üzere 1 adet Gulfstream G450 ve 1 adet Gulfstream G550 uçağının satın alınmasına karar verilmiştir”denildi.

Devlet uçak filosu, uzun yıllardır THY tarafından işletiliyor. Uçaklar alındığında veya uçuş maliyetleri Başbakanlığa fatura ediliyor. Halen filoda 8 adet uçak ve 3 helikopter bulunuyor. Filodaki en yaşlı uçaklar Gulfstream GIV tipi TC-ATA ve TC-GAP. Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde alınan uçaklar 28 yaşında.

 Alınan 2 iş jetinden  ilki olan G550 teslim edildi. Uçağın tescili TC-ATA!

Hizmet ömürlerinin sonuna gelen bu uçaklar, geçtiğimiz günlerde Gulfstream ile yapılan anlaşma doğrultusunda yenilendi. TC-ATA ve TC-GAP’in bu satışla birlikte tescilleri TC-GVA ve GVB olarak değiştirildi.  Boşa çıkan TC-ATA yeni gelen ve boyama aşamasındaki G550’ye, TC-GAP ise önümüzdeki günlerde gelecek olan ikinci el alınmış G450 tipi uçağa verilecek.

Kokpit.aero.com.un özel haberine göre, THY’nin Gulfstream ile toplam 4 uçak için anlaştığı bildiriliyor. Diğer iki uçağın teslimatının ise daha sonra yapılması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.