Türk Hava Yolları 2016 yılının ilk dokuz ayında 22.7 milyar TL toplam gelir elde etti. 2015 yılının ilk 9 ayında 2 milyar 523 milyon lira esas faaliyet karı elde eden THY, 2016 yılının aynı döneminde 444 milyon lira esas faaliyet zararı açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY), 2016 yılının ilk 9 ayına dair finansal sonuçlarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklama göre, şirket, bu dönemde yüzde 3’lük artışla 22.7 milyar lira toplam gelir elde etti.

Temmuz-eylül ayları arasındaki 3 aylık dönemde ise 8.7 milyar lira toplam gelir elde edildi.

ARTAN GELİRLER ZARARIN ÖNÜNE GEÇEMEDİ

Temmuz ayında revize edilen bütçe ile karşılaştırıldığında, temmuz-eylül döneminde 762 milyon lira olan esas faaliyet karı beklenenin üzerinde gerçekleşti.
THY tarafından yapılan açıklamaya göre, zzellikle Avrupa ve Orta Doğu’da yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklar, artan küresel ve bölgesel riskler havacılık talebini olumsuz etkileyerek birim gelirler üzerinde baskı yarattı. Aynı zamanda akaryakıt maliyetlerinin düşük seviyede devam etmesi de sektördeki toplam kapasitenin ve dolaylı olarak rekabetin yüksek düzeyde kalmasına sebep olurken, talebin zayıf seyrettiği bu dönemde bilet fiyatlarına yansıyarak gelir kaybına neden oldu. Tüm bu faktörlerin etkisiyle 2015 yılı ilk dokuz ayda 2.523 milyon TL esas faaliyet karı olan Türk Hava Yolları 2016 yılının ilk dokuz ayında 444 milyon lira esas faaliyet zararı açıkladı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.