Geçtiğimiz hafta İsviçre merkezli seyahat grubu Kuoni’ye tamamı satılan MTS Globe, başta DER Touristik olmak üzere pek çok tur operatörüne turist götürdükleri destinasyonlarda incoming hizmeti veriyor.

MTS Globe Türkiye Genel Müdürü Münci Karakaya, Türkiye’nin Avrupa’daki iki önemli pazarı İngiltere ve Almanya ile ilgili olarak turizmgazetesi.com’a değerlendirmelerde bulundu.

İngiltere pazarının negatif geliştiğine işaret eden Karakaya, “İngiltere’den Türkiye’ye uçan Türk bayraklı uçak sayısının çok az olması neticesinde Türkiye oradaki büyük tur operatörlerinin uçuş kapasitelerine bağlı kalıyor. Onlar da koltuk sayılarını çok düşürdüler. Bu anlamda pazar iyi gitmesi istense de gidemiyor. Çünkü yeterince uçak yok” dedi.

“Almanya’da Türk bayraklı uçak sayısı fazla” 

“Almanya’dan Türkiye’ye uçan Türk bayraklı uçak sayısı çok yüksek olmasından dolayı büyük tur operatörlerine bağlılık daha az. İngiltere pazarı ise tamamen onlara bağlı” diyen Karakaya, şöyle devam etti:

“Thomas Cook, TUI, Jet2 gibi tur operatörlerinin uçak kapasitelerine bağlı olarak İngiltere pazarı iyi veya kötü gelişiyor. Esas problem bu.  Bu yıl da maalesef iyi gelişmedi. Çünkü uçak kapasiteleri çok düşürüldü. Daha fazla uçak olsaydı İngiltere’den çok daha fazla turist getirilebileceğini düşünüyorum. İngilizler kısa vadeli programlar yapmazlar. Gelecek sene içinde İngiltere pazarı bu yıldan parlak gözükmüyor.  Çünkü bizim ilk aldığımız izlenimler tur operatörlerinin uçak kapasitelerinde yine kısıtlamaya gidecekleri yönünde.’’

İngiltere Pazarında Uçak Sorunu

Türkiye’nin İngiltere pazarındaki en önemli sorununun imaj sorunu yanında uçak sorunu olduğunun altını çizen Karakaya, “Yeterince koltuk kapasitesi yok. Almanya’dan Türkiye’ye çok sayıda Türk bayraklı uçak şirketi var. İngiltere’den ise Onur ve Sunexpress biraz var. Gelen uçak sayısı çok az. THY’nin büyük bir imkanı mevcut. İngiltere’den Antalya’ya, İngiltere’den Bodrum ve Dalaman’a müşteri kapasitesinin yeteri olacağını düşünüyorum.  THY, İngiltere pazarında daha aktif olmalı’’ dedi.

Türkiye’nin İngiltere pazarındaki rakipleri 

Türkiye’nin İngiltere pazarındaki rakiplerinin İspanya ve Portekiz olduğunu vurgulayan Karakaya, “Bunun  en büyük nedeni ise istikrardır. Hem politik hem de imaj açısından istikrarlılar. Bizde ise istikrar yok. Fiyat ve kalite bizim lehimize olsa da asıl sorun istikrar. İngiliz pazarı istikrara çok önem veriyor” şeklinde konuştu.

“Almanya’da temel sorun imaj”

Almanya’daki en büyük sorunun ise imaj sorunu olduğunun altını çizen Karakaya, “Almanya’daki tek sorun imaj. Almanya ile aramızda büyük siyasi kavgalar oluştu. Alman basını Türkiye’nin çok üzerine geldi. Negatif haberler çok çıkıyor. Ayrıca terörizm ve 15 Temmuz darbesi ile de çok gerileme yaşadık. Tabi ki güvenlik önemli ama ilk önce imaj. İmajımız çok iyi olsaydı güvenlik sorunu halledilebilirdi diye düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

“İmaj çalışmaları gecikirse fiyatlarla oynamak zorunda kalırız”

İmajla ilgili çok büyük bir kampanya başlatılması gerektiğini vurgulayan Karakaya, şunları söyledi:

“Şu andan itibaren gelecek yıl için bu kampanya yapılmalı. Çünkü İngiltere pazarı için şu anda rezervasyonlar yapılmaya başlandı. Şu andan itibaren Almanya’da da rezervasyon yapmaya başlamalıyız. Geçen yıllarda olduğu gibi. Ama bu imaj çalışmaları ne kadar gecikirse bizlerin o kadar fiyatlarla oynamamız gerekecek. Gerçek  bu. Geç kalmadan büyük firmalarla, en iyileri ile imaj çalışmalarını yapmamız lazım. Lobi çalışmaları yapmamız lazım. Lobi faaliyetleri için işbilir ajanslar var. Onlarla bir an evvel çalışarak imajımızı değiştirmemiz lazım. Avrupa’daki Türkiye imajı değişmesi lazım.” (Turizm Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.