Türkiye’de yaşanmış en büyük uçak kazasının üzerinden 40 yıl geçti. İstanbul – Antalya seferi için havalanan Türk Hava Yolları uçağının Isparta Karatepe’ye çarpması sonucu 154 kişi hayatını kaybetmişti.

19 Eylül 1976 günü Boeing 727 tipi Antalya adlı Türk Hava Yolları uçağı saat 22:45’te İstanbul – Antalya seferini yapmak üzere 8 kişilik mürettebat ve 146 yolcu ile Yeşilköy Havalimanı’ndan havalandı.

Kaptan pilot Celal Topçuoğlu’nun kokpiti terk etmesiyle, yardımcı pilot uçağın kontrolünü eline aldı. Saat 23:11’de, yardımcı pilot Sacit Soğangöz Isparta’nın kuzeyinde, bir doğru olarak uzanan otoyolu Antalya Havalimanı’nın pist ışıkları sanarak daha Isparta üzerindeyken uçağı inişe geçirdi. Durumunu Antalya kuleye bildirdi ancak Antalya kule uçağın ne radarda ne de çıplak gözle kendi bölgesinde görülmediği yönünde uçağı uyardı.

Uçak 150 metre (492 feet) irtifaya indiğinde, kaptan pilot Celal Topçuoğlu uçağın alçalışını fark ederek hemen kokpite döndü. Tam güç vererek uçağı tırmanışa geçirmeye çalıştıysa da uçak saat 23:15’te Karatepe mevkiinde sağ tarafından bir tepeye çarptı.

Mürettebat ve yolculardan kurtulan olmadığı kazada bağımsız Aydın milletvekili Kemal Ziya Öztürk ile 1972’de Sofya’ya kaçırılan Truva uçağının hosteslerinden Feyzan Güngör’ün de aralarında bulunduğu 154 kişi yaşamını yitirdi.

Bağımsız Havacılar ailesi olarak kazada yaşamını yitirenlere bir kez daha Allah’tan rahmet geride kalanlara sabır diliyoruz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.