Türk Hava Yolları Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, Moskova’da faaliyet gösteren Türk iş dünyasını buluşturduğu iftar yemeğinde THY uçaklarının, şu günlerde sadece Moskova’ya günde 15 kez inip kalktığını bazı günler ise bu sayının 17-18 olduğunu belirterek bir rekora imza attığını söyledi.

Deribaş, iş adamlarına yönelik yaptığı bilgilendirme konuşmasında THY’nin tüm dünyada ve özellikle de Rusya’da ülkemizin yüzünü ağartacak bir başarı ile büyüdüğünü ifade ederek şöyle konuştu:

“2005 yılında THY’de çalışmak üzere buradaki faaliyetleri koordine etmek üzere buraya görevlendirildim. Geldiğimde İstanbul-Moskova arasında günde sadece bir seferimiz vardı. Yaklaşık yılda da 60 bin yolcu taşıyorduk. 2006 yılında hemen yeni yerler açmaya başladık. St. Petersburg, Kazan, Rostov ve Ekaterinburg’a uçuş noktaları açmıştık ve İstanbul’dan Rusya’nın değişik noktalarına sefer eklemeye devam ettik ve bunları on noktaya çıkardık. Tabi Moskova’da da boş durmadık; burada da frekans sayımızı yani günlük sefer sayılarımızı arttırmaya devam ettik. Allah’a çok şükür bugün Moskova’dan günde 4 tane İstanbul seferimiz var ve bunlardan bir tanesi de geniş gövde… Yani 300’e yakın yolcu alan bir uçağımız. Antalya’ya yaz-kış uçuyoruz. Ankara’ya da zaman zaman günlük uçtuk ama maalesef çok fazla müşterisi olmadığı, çok fazla da karlı bir hat olmadığı için daha az miktarda hafta da üç gün, dört gün falan uçabiliyoruz. Ama her yaz sadece Moskova’dan değil diğer uçtuğumuz noktalardan Antalya’ya tarifeli seferler düzenliyoruz. Tabi geçen sene biraz sıkıntılar yaşadık, malum uçak krizi sıkıntısı yaşadık, her Türk şirketi gibi bizler de hisselerimizi aldık buradan… Ama ilişkilerimizin tekrar düzelmeye başlaması ile rekor düzeyde seferler koymaya başladık. Rakamlarla ifade edecek olursak; 2005 yılında 60 bin yolcu yıllık taşırken, 2014 yılında yani henüz kriz yokken bir milyon 250 bin yolcu taşıdık. Moskova ve diğer dokuz noktamızdan. Yarısından fazlası Moskova’dan olmak üzere. Daha sonra malum 2015’te kriz başladı, ekonomik kriz ve Rusya’nın Avrupa ile ekonomik krizi başladı, 2015 sonunda uçak krizi bizim özel krizimiz oldu. Ancak düzelmeye başladıktan sona bu yıl Antalya’ya rekor denebilecek sayıda uçak koymaya başladık. Yani bugün itibari ile en az beş buçuk altı ay ileriye Moskova’dan her gün 15 sefer yapıyoruz. Bazı günlerde ise 17-18 seferimiz oluyor. Bunların da dokuz tanesi geniş gövde; yani büyük uçaklardan, 300’e yakın yolcu alan uçaklardan. Tabi işler açıldı kolayca yolcu buluyorsunuz diyeceksiniz ama öyle çok kolay olmuyor. Tur operatörleri ile anlaşabilmek bu operasyonları gerçekleştirebilmek icra edebilmek bir ekip işi, ben onun için huzurlarınızda başta Moskova ekibim olmak üzere bütün Türk Hava Yolları Rusya çalışanlarına teşekkür ediyorum.

 

Biz sadece yolcu sayımızı ve frekans sayımızı arttırmadık; hizmet kalitemizi arttırıyoruz. Hepinizin bildiği üzere Türk Hava Yolları artık Türkiyemizin parlayan yıldızı olmaya başladı. Oldu hatta. Türkiyemizin dünyadaki en fazla tanınmış tek markası şuanda… Dile kolay bundan 10-12 sene önce 60 uçağımız varken, şuanda tamamı Airbus ve Boeing olmak üzere 330’u geçti ve her iki haftada bir yeni uçaklar geliyor ve 150 tane daha siparişimiz var. Yaş olarak da Avrupa’nın ve dünyanın en genç filolarından bir tanesi. Birçok konuda da dünya şampiyonu oluyoruz, Avrupa şampiyonu oluyoruz. Dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu şirketi unvanını taşıyoruz şuanda. 120 ülke ile… Bizden sonra en fazla ülkeye uçan şirket bir Avrupa havayolu şirketi sadece 90 ülkeye uçabiliyor. Yani açık ara farkla ve her geçen günde yeni ülkelere yeni noktalar açarak uçmaya devam ediyoruz. Avrupa’nın üst üste son altı yıldır en iyi havayolu şirketi seçildik. Bu sene de yine olacağız diye düşünüyorum. Bunu bir kurum seçmiyor değerli misafirlerimiz! 20 milyon yolcu ile yapılan anketler ile ortaya çıkartıyorlar. Dünyanın en iyi ikram veren şirketi seçiliyoruz, en iyi CIP salonuna sahip havayolu şirketi seçildik birkaç yıldır. İstanbul’da 6 bin metrekarelik bir CIP salonumuz var biliyorsunuz. Bu dünyanın en iyisi, en iyi ikramını yapan salonu seçildi. Bunun tıpa tıp aynısı diyebileceğimiz biraz küçüğü 650 metrekare ve ilk yurt dışı CIP salonumuzu Moskova’da açtık. Onda biri kadar ama İstanbul’dakinden çok farkı yok. Gidenleriniz görenleriniz biliyorlardır. Biz Moskova ve Rusya ekibi olarak gurur duyuyoruz.

Vnukovo’ya geçmemiz onlarca ton yakıt tasarrufu sağladı

Birde şöyle bir şey var bilmenizi istediğim bunu milli havayolumuzun başarısı olarak görüyorum. Bildiğiniz üzere bundan beş sene öncesine kadar Domodedovo’dan ve Sheremetyovo’dan uçuyorduk. Epey bir incelmeden sonra Vnukovo’ya taşınmaya karar verdik. Bu çok radikal ve zor bir karardı. Riskli bir karardı. Ama yaptığımız incelemelerde Vnukovo’nun en yeni terminale sahip olacağını gördük, henüz hiçbir yabancı hava yolu şirketi uçmuyordu, ilk uçan biz olduk oraya. Bu havalimanın en rahat ve şehre en yakın havalimanı olduğunu gördük, diğer üç hava alanı ile mukayese ettiğimizde. Ayrıca Türkiye’ye on dakika daha yakın bir havalimanı. On dakika çok mu önemli diye düşünebilirsiniz ama bizim yakıt bakımından çok önemli. Biz bu on dakikada onlarca ton yakıt yakıyoruz. Hele ki şuanda günlük 17-18 uçağımızda bunu düşünün… bunlardan tasarruf ettik. Ayrıca Türk Hava Yolları buraya geçen ilk yabancı hava yolu şirketi olduğu için o avantajımızı kullandık, ilk üç yıl içerisinde ciddi pazarlıklar sonucu onlarca milyon dolar tasarruf ettik. Bunun ile de kalmadık yolcu memnuniyeti arttığı için her yıl 100 bin olmak üzere 300 bin yolcu arttırdık buraya geçtikten sonra. Bu sene ki rakamlardan bahsedecek olursak daha önce kriz öncesinde bir milyon 250 bin yolcu taşıdık diye bu yıl inşallah sadece Moskova’dan bir buçuk milyon tüm Rusya’dan ise iki milyonu aşacak yolcu taşımış olacağız.”

Deribaş’tan sonra kürsüye çıkan Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Elçi-Müsteşarı Cenk Uraz da, Deribaş’ın sözlerine atıfta bulunarak THY’nin altı yıl üst üste Avrupa’nın en iyi havayolu şirketi seçilmesinin tesadüf eseri değil; ciddi bir çalışmanın sonucu olduğunu belirtti. Uraz, bu başarıda hükümetin ve devletin desteğinin de çok büyük olduğunun altını çizdi.

Türk yemeklerinin ve içeceklerinin ikram edildiği iftar programında ayrıca dua dinletisi ve canlı olarak ezan okundu.

(Gazetem Rusya)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.