Temsili Görsel

Türk Hava Yollarında 24 çalışan 1 Temmuz’da işten çıkarılmış ve THY Basın Müşavirliğinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Pandemi sürecinde hem şirketimizi hem de çalışma arkadaşlarımızın istihdamını korumak amacıyla Türk Hava Yolları A.O. ve yetkili sendika arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu protokolü kabul etmeyen 24 çalışanın iş akdi 1 Temmuz itibarıyla sonlandırılmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.

İşten çıkarılan çalışanlardan biri olan Boeing 777 kaptan pilotu, işten çıkarılmasına ilişkin sitemize bir e-mail gönderdi.

Yorumsuz olarak yayımladığımız e-mail şöyle;

Türk Hava Yollarında 15 senedir kaptan pilot olarak görev yaparken, THY yönetimi ile yetkili (?) sendika arasında 31 Ağustos 2020 tarihinde imzalanan ek protokolun kabul edildiğine dair şirket yönetimi tarafından çalışanlardan  istenen dilekçeyi  göndermediğim gerekçesiyle protokolün sadece bir maddesi olan ücret düşüklüğünü kabul etmediğim bahane edilerek ve bu yönde kamuoyu algısı oluşturularak 1 Temmuz 2021 tarihinde işten çıkarıldım.
Oysa ki THY nin ilgili birimine 28 Eylül 2020 tarihinde gönderdiğim ve aşağıda görülen mail de belirttiğim gibi kendisine vekalet verdiğim yetkili (?) sendikanın imzaladığı protokolü iş kanunun ilgili maddesine göre 6 iş günü içerisinde kabul etmediğime dair bir başvurum olmadığı sürece kabul etmiş sayılacağımı, maaş düşüklüğünün benim için böyle bir dönemde hiç önemli olmadığını, dolayısı ile yeni bir kabul dilekçesi göndermenin gereksiz olduğunu  bildirdim.
Bu davranışım THY yönetimi ile bünyesinde 2 dönem delegelik yaptığım ve yönetime nasıl geldiklerini iyi bildiğim yetkili (?) sendikanın ( Hava  iş )ortaklaşa olarak sendikacılığı ETKİSİZLEŞTİRME hareketine ve protokol içerisinde çalışanın aleyhine olabilecek maddelere karşı dik bir duruştur.

İnanıyorum ki HAK bir gün adaleti sağlayacak ve ben yeniden benim şirketim olan THY deki görevime döneceğim. İyilik kazanacak.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.