Rusya ile turizmde “normalleşme” beklentilerinin zirve yaptığı günlerde darbe girişimi ile yeniden sıkıntılar artarken, Türk Hava Yolları (THY) Moskova’da düzenlediği bir geceyle Rus operatörlere moral ve güvence verdi. THY Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş, “Tüm bu sıkıntıları yakında el birliği ile atlatacağız, yolumuza birlikte devam edeceğiz” dedi. Deribaş’ın partner Rus operatörlerine hitaben Rusça olarak söylediği, “Nereye gittiğiniz kadar, belki ondan bile daha önemlisi, kiminle gittiğiniz. Biz sizinle birlikte yürüyeceğiz” sözleri alkış topladı.
Moskova Nehri’nden yapılan gemi gezisinde konuşan Deribaş, son darbe girişimi ile ilgili Rus turizmcilere seslenirken, “Ne Türk halkının ne de Türk ordusunun desteklemediği bu hain kalkışma, bir avuç teröristin eylemi, Türk milletinin demokrasiye sahip çıkmasıyla başarısızlığa mahkum kılındı. Türkiye bu zorlukların üstesinden geldi. Yeni dönemde Türkiye-Rusya ilişkilerinin de layık olduğu daha iyi seviyelere geleceğinden kuşkumuz yok” dedi.
Geceye katılan Rus tur operatörleri, uçak krizi yüzünden darbe yiyen turizmi en kısa zamanda eksi düzeyine taşıma imkanı olduğunu, charter seferlerine de izin verilmesiyle hacmin hızla artacağını vurguladılar. Rus turizmciler, zorlu dönemde THY’nin sefer sayılarını arttırarak sektöre daha fazla destek vermesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

Moskova’da bu moral gezisinin düzenlendiği gece Rusya Sivil Havacılık Ajansı’nın Türkiye’ye tarifeli seferler konusunda Rus havayollarına ve Rusya vatandaşlarına getirdiği yasağı da kaldırması ayrı bir moral ve umut kaynağı oldu.(HABERRUS)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.