Türk Hava Yolları, 300. uçağını Airbus’tan teslim aldı. 300. uçağın filosuna eklenmesiyle, global platformdaki etkin profilini güçlendirmeye devam ediyor. 

On yılı aşkın süredir hayata geçirdiği yenilikler ve kaydettiği önemli büyüme rakamlarıyla dünyanın öncü havayolu şirketlerinden biri olarak kabul gören Türk Hava Yolları, hız kesmeden genişlettiği uçuş ağı ihtiyacını karşılamak ve yolcu tabanını daha da genişletmek adına filosunu büyütmeye devam ediyor. Avrupa’nın en genç ve en modern filosu ile yolcularına hizmet sunmayı amaç edinen bayrak taşıyıcı havayolu, bugün önemli bir alıma imza atarak 300. uçağını filosuna dâhil etti.

Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.’nin Atatürk Havalimanı’nda yer alan yeni hangarında, Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve Airbus Kıdemli Satış Direktörü Douglas Anderson’ın katılımlarıyla, bugün gerçekleştirilen tören sonrasında küresel taşıyıcı, Avrupa yapımı Airbus’tan A330-300 uçağını resmen teslim aldı.

A330-300 Turkish Airlines_300th_ (2)

Türk Hava Yolları İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker Aycı, “Hedeflerimizi sırasıyla hayata geçirerek dünyanın en iyi havayolu şirketi olma idealimiz yolunda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Kapsamı oldukça geniş uçuş ağımız sayesinde dünya vatandaşlarına en uzak noktaları dahi ulaşılabilir kılan Ortaklığımız, aynı zamanda bayrağımızın taşındığı destinasyon sayısını artırarak, ülkemizin yurt dışındaki temsil gücüne de önemli bir katkı sağlamakta. 1933 yılında 5 uçaklık mütevazı bir filo ile kurulan şirketimiz, filosuna 100. uçağını, kuruluşundan 73 yıl sonra 2006 yılında, 200. uçağını da bunun 7 yıl sonrasında 2013 yılında dâhil etti. Bugün ise filomuza eklediğimiz 300. uçağımızla, “uçak sayısı bakımından dünyanın 13. büyük havayolu” şirketiyiz. Bu yılın sonuna kadar filomuza katılacak 39 yeni uçakla Türk Hava Yolları’nın, bu yönlü büyümesini sürdürerek, uluslararası düzeyde çok daha belirgin bir profil kazanacağına dair şüphemiz yok.” dedi.

Airbus Kıdemli Satış Direktörü Douglas Anderson ise, “Türk Hava Yolları’nı filolarındaki uçak sayısını 300’e çıkaran bu önemli dönüm noktası nedeniyle kutluyor ve Airbus uçaklarına duydukları güvenden dolayı kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. 10 yıl önce Türk Hava Yolları filosunda yalnızca 7 adet geniş gövdeli uçak bulunuyordu, bugün ise filolarında 70’den fazla geniş gövdeli uçak bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın büyümesine ortak olmaktan dolayı gurur duyuyor ve gelecekte de büyümelerinin bir parçası olmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

AC-643-20160201-PM-THY A330 Interior cabin-042

CF6-80E1 motoruyla güçlendirilen A330-300’ün tüm konfigürasyonu ilk kez, Türkiye’de üretilen TCI –Turkish Cabin Interiors- yapımı kabin içi mutfak ve TSI –Turkish Seat Industries- yapımı ekonomi sınıfı koltukların kullanımıyla tasarlandı. Yeni uçaktan, milli havayolunun büyüme stratejisi doğrultusunda, İstanbul çıkışlı, orta ve uzun menzilli uçuşlarda istifade edilecek.

Airbus ve Türk Hava Yolları’nın 1984 yılında, ilk A310 teslimatı ile başlayan uzun soluklu ilişkisi ve stratejik ortaklığı, bugün 53’ü A330 Ailesi uçağı olmak üzere, toplam 159 Airbus uçağının küresel taşıyıcıda hizmet vermesi ile güçlenerek sürüyor.

Airbus, eko-verimli ve yeni nesil uçak ailesi sayesinde Türk Hava Yolları’nın büyüme stratejisi dâhilinde yer alan ihtiyaçlarını karşılayacak uçak portföyüne sahip bulunuyor. Söz konusu büyüme stratejisi, Türk havacılık ve uzay sanayi şirketlerinin Airbus’la uzun vadeli, endüstriyel işbirlikleri gerçekleştirmesine de olanak sağlıyor.

DSC_2647 DSC_2517 DSC_2621 AC-643-20160201-PM-THY A330 Interior cabin-043 A330-300 Turkish Airlines_300th_ (1)

 

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.