Kastamonu Havalimanı Müdürü Ersin Köksal’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulunan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği (KMD) Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, “Tüm koşullar uygun iken Türk Hava Yolları’nın Kastamonu’ya uçmama sebebi olarak ‘Zarar ediyorum’ demesi anlaşılır gibi değildir. Zararının Kastamonu’ya uçmaması ile kapatılacağı düşünülüyorsa biz razıyız” dedi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği (KMD) Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, Başkan Yardımcısı Hüseyin Karabacakoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Nadir Bağçacıoğlu, Kastamonu Havalimanı Müdürü Ersin Köksal’a “Hayırlı olsun” ziyaretinde bulundular.

Kastamonu Gazetesinin haberine göre, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kastamonu Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Yapıcıoğlu, ziyaret sonrasından uçak seferlerinin ertelenmesine değinerek; “Kastamonu Havalimanı her türlü hazırlığını yapmış, pandemi sertifikasını almış eğitimli personeli ile uçuşları beklemektedir. Kastamonu Havalimanı’nda uçuşlar için tüm koşullar uygun iken Türk Hava Yolları’nın (THY) Kastamonu’ya uçmama sebebi olarak ‘Zarar ediyorum’ demesi anlaşılır değildir. Zararının Kastamonu’ya uçmaması ile kapatılacağı düşünülüyorsa biz razıyız. Kastamonu Havalimanı uzun süre verilen emekler neticesinde hayata geçmiş önemli bir yatırımdır. Ayrıca havalimanımız uluslararası standartlarda yapılmış ve yurtdışı merkezli uçuşlar yapacak düzeydedir. Eğer Türk Hava Yolları ilimize gerçekleştirdiği uçak seferlerinde doğru bir politika izlerse, Kastamonu Havalimanı’ndan zarar etmez. Türk Hava Yolları’nın aldığı kararı bir kez daha gözden geçirmesini ve bu sorunun çözümü noktasında olumlu bir karar almasını bekliyoruz. Havalimanımızın gelişimi için yerel yönetimlerimiz, siyasilerimiz ve ilimiz dinamikleri ellerinden gelen çabayı gösterirken, THY’nin de havalimanımız için aynı özveriyi göstermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhtarlar olarak Kastamonu’nun taleplerini yetkililere ileten sesler olduklarını vurgulayan Yapıcıoğlu; “THY’nin ilimizde uyguladığı uçak seferleri iptali ve ertelemesi artık kronik bir rahatsızlığa dönüşmüştür. Yaşanan iptaller ve ertelemelerden dolayı uçak ile seyahate olan ilgi azaltmıştır. THY eğer ilimize düzenledikleri seferlerden dolayı zarar ediyorsa, detaylı bir fizibilite çalışması yaparak, havalimanımıza düzenleyecek seferlerden kâr etmelerini sağlayacak yöntemleri uygulamalıdır. THY’nin ilimizdeki uçak seferlerini ertelemesi Anadolu’nun kadim bir şehri olan ilimize karşı yapılan büyük bir haksızlıktır. İlimize karşı bu haksız uygulama devam ederse, biz vatandaşlarımızın sesi muhtarlar olarak konuyu Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na ve bize değer vererek hak ettiğimiz noktalara çıkaran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletmeyi planlıyoruz” dedi.

Öte yandan, Ulaştırma Memur-Sen İl Başkanı Metin Tiraki, pandemi süreciyle birlikte durdurulan havayolu seferinin THY tarafından bir türlü başlatılmadığı, ertelendikçe ertelendiği Kastamonu Havalimanında her türlü hazırlığı eksiksiz yaptıklarını söyledi.

Tiraki konuyla ilgili açıklamasında, çalışanların pandemiyle mücadele konusunda gerekli eğitim sertifikasına sahip olduklarını hatırlatırken, Kastamonu Havalimanı’nın yıllar doluluk ortalamasının ise yüzde 70’e ulaştığını hatırlattı.

Tiraki, yıllar ortalaması %70 doluluğa sahip olan Kastamonu Havalimanının yolcu sayısının açıldığı 2013 yılından bu tarafa her yıl arttığını vurguladı ve şöyle dedi:

“Özellikle 2019 yılında kurulan ILS sistemi, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek Avos cihazı ile görüş mesafesi 500 metreye kadar düşecek ve  yoğun kış şartlarında uçuş iptallerinin de önüne geçilecektir.

Ayrıca görüş mesafesini daha aşağılara çekmek için “CAT2” cihazı ve apron genişletilmesi için de yoğun çalışmalar yapılmaktadır.’

NE OLMUŞTU

Koronavirüspandemisi nedeniyle İstanbul – Kastamonu uçuşlarını 28 Mart’ta askıya alan Türk Hava Yolları, o tarihten itibaren 6 kez uçuş takviminde değişikliğe gitti. Son olarak 1 Temmuz’da başlatılacak denildikten sonra geçen hafta bu tarihi 1 Ağustos’a öteleyen THY, dün sabah flaş bir gelişmeyle Kastamonu’ya yapılacak uçuşların başlama tarihi olarak bu kez de 1 Eylül tarihini işaret etti.

Şu anda yurt içerisinde uçuş yaptığı 44 noktadan 40’ına uçuş yapan Türk Hava Yolları, sadece Kastamonu Havalimanı, Çanakkale Havalimanı, Zonguldak Çaycuma Havalimanı ve Artvin Hopa Havalimanı’na uçuş yapmıyor. Bu havalimanlarından Çanakkale Havalimanı, Anadolu Jet aracılığıyla Ankara’ya, Çaycuma ise yabancı havayolu şirketleri aracılığıyla Almanya’ya uçuşlar gerçekleştiriyor.

Son değişiklik takviminde ise THY, Çanakkale ve Hopa uçuşlarını geçen hafta belirlendiği gibi 1 Ağustos’ta yapmaya başlatacak. Ancak sadece Kastamonu Havalimanı’na uçuşlar 1 Eylül’e ertelendi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.