FAA ve Boeing geçtiğimiz hafta içinde Boeing 737 MAX sertifikasyon uçuş testlerini tamamladı. Üç günlük test boyunca FAA pilotları ve mühendisleri, Boeing’in uçaktaki otomatik uçuş kontrol sistemi ile bağlantılı olarak yapılan tüm değişiklikleri değerlendirdi. Uçuşların tamamlanması önemli bir kilometre taşı olmakla birlikte, bu uçuşlar sırasında toplanan verilerin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere bazı önemli görevler devam etmektedir. Ajans bilhassa önceden planlanmış bir süreci takip etmekte ve Boeing’in çalışmalarını iyice gözden geçirmek için hala zamana ihtiyacı var. Ancak FAA emniyet uzmanları, uçağın sertifika standartlarını karşıladığından emin olduktan sonra uçağın tekrar ticari uçuşuna müsaade edileceğini belirttiler.

Bundan sonraki süreçte yapılacak görevler şunları içerir:

Ortak Operasyonlar Değerlendirme Kurulu (JOEB) Doğrulama ve Uçuş Standardizasyon Kurulu (FSB) İncelemesi – FAA’nın Uçuş Standardizasyon Kurulu (FSB) ve Kanada, Avrupa ve Brezilya’dan uluslararası ortakları içeren Ortak Operasyonlar Değerlendirme Kurulu (JOEB) minimum pilot eğitim gereksinimlerini değerlendirecek. FSB, FSB ve JOEB bulgularını değerlendirerek kamuoyu için bir taslak rapor yayınlayacaktır.

Nihai FSB Raporu – FAA, kamuya açık yorumları gözden geçirip ele aldıktan sonra nihai bir FSB raporu yayınlayacaktır.

Son Tasarım Belgeleri ve Teknik Danışma Kurulu(TAB)Raporu – FAA, tüm FAA yönetmeliklerine uygunluğunu değerlendirmek için Boeing’in son tasarım belgelerini inceleyecektir. Çok ajanslı Teknik Danışma Kurulu (TAB) ayrıca nihai Boeing sunumunu inceleyecek ve FAA tarafından nihai uygunluk tespiti yapılmadan önce bir nihai rapor hazırlayacaktır.

CANIC & AD – FAA, bekleyen önemli güvenlik önlemleri hakkında bildirimde bulunarak Uluslararası Topluluğa (CANIC) Sürekli Uçuşa Elverişlilik Bildirimi yayınlayacak ve uçuşun durdurulmasına yönelik bilinen sorunları ele alan bir Uçuşa Elverişlilik Direktifi (AD) yayınlayacaktır. AD, uçakların ticari hizmete tekrar girebilmesi için operatörlere gerekli düzeltici önlemleri bildirecektir.

FAA tarafından Uçuşun durdurulması talimatının İptal Edilmesi – Bu, gerekli eğitimlerin ve AD’de belirtilen düzeltici işlemlerin operatörler tarafından tamamlanmasını takiben uçağın ticari uçuşa tekrar döneceğini gösterir.

Uçuşa Elverişlilik Sertifikaları – FAA, uçuşun durdurulmasından bu yana üretilen tüm yeni 737 MAX uçaklar için uçuşa elverişlilik sertifikalarını ve ihracat sertifikalarını verme yetkisine sahip olacaktır. FAA bu uçakların, bireysel olarak incelemelerini yapacaktır.

Operatör Eğitim Programları – FAA, tüm 121. bölüm operatörleri için eğitim programlarını gözden geçirecek ve onaylayacaktır.

FAA’dan paylaşılan bilgilere göre MAX uçağının tekrar ticari uçuşa dönebilmesi için devam eden süreçte her ne kadar test uçuş sonuçları detayları ile paylaşılmamasına rağmen en önemli aşama geçilmiş olarak değerlendirilebilir. Yazıda da detayları açıklandığı gibi süreç henüz tamamlanmış değildir. Önceki yazılarımızda da belirttiğim gibi MAX’ın ticari uçuşla gökyüzüne dönüşü 2020 yılının son çeyreğinde gerçekleşebilecek gibi görünmektedir.

Tüm samimiyetimle bir an önce hiç şüphe bırakmayacak şekilde emniyetli bir şekilde Max’ın gökyüzüne dönmesini arzu ediyoruz. Yaşanan pandemiden dolayı büyük sıkıntıda olan Havacılık sektörüne belki de iyi gelecek bir yaşam öpücüğü olacaktır.

Tüm uçucularımıza sağlıklı emniyetli uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.