Afrika seyahatinin son durağında dünyanın en fakir ikinci kenti olarak gösterilen Gine’nin başkenti Konakri’yi geçen hafta  ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,  Gine ile Türkiye arasındaki 69 milyon dolarlık ticaret hacminin yeterli olmadığını, bunu yakın zamanda 250 milyon dolara, ardından 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Erdoğan, THY’nin haziran başından itibaren de Konakri’ye seferleri başlatacağını bildirdi.

Kasım ayında Gine hükümetinin internet sitesinden yapılan açıklamada, Gine Uluslararası İşbirliği Bakanı Mustafa Kutub Sano’nun, Türkiye’nin Konakri Büyükelçisi Nur Sağman’ı makamında kabul ettiği belirtilerek, Gine ile Türkiye arasındaki iş birliği ve dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi kapsamında, THY’nin 2016 yılı içerisinde Konakri ile İstanbul arasında seferlere başlaması konusunun da ele alındığı  ifade edilmişti.

Açıklamada, Sağman’ın geçen hafta Gine Ulaştırma Bakanı  Aliou Diallo ile iki ülke arasındaki deniz ve havayolu anlaşmalarına ilişkin temaslarda bulunduğu ve THY’nin 2016 yılında iki ülke arasında uçak seferlerini başlatması yönünde anlaşmaya varıldığı da kaydedildi.

THY’nin önümüzdeki günlerde İstanbul-Konakri uçuşlarıyla ilgili sefer takvimini açıklayacağı öğrenildi.

Uçuşlar ilk etapta ara bacak olarak adlandırılan ve Türk Havayolları’nın sefer yaptığı  bir Afrika ülkesi havalimanı bağlantılı olarak gerçekleştirilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.