THY’de maaşlar yarı yarıya düşecek’ haberleri çalışanları ayağa kaldırdı. Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) “Sorunu çalışanların ücretlerine yüklenerek çözme kolaycılığından kaçınılmalıdır” dedi. Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) “Pilotların maaşı, can pahasına elde edilen son kuruşuna kadar helal kazançtır.” ifadelerini kullandı. 41 yıllık uçuş tecrübesi olan, THY’de yöneticilik yapmış sektörün duayenlerinden emekli Kaptan Eyüp Turşucu “Biz 2001 krizinde THY’de tüm çalışanlar yüzde 10 eksik maaş aldık. Az kazanandan az çok kazanandan çok kesildi. Ama şimdi farklı uygulamalara şahit oluyoruz” diyor.

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen havacılık sektöründe krizden en az yarayla çıkma gayretleri sürüyor. Bir tarafta devletler, diğer tarafta hava yolu şirketi yöneticileri ve çalışanlar çözüm üretmeye çalışıyor. Çalışanlar bu dönemde ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını birçok defa açıkladı. Ancak özellikle Türkiye’de yükün tamamen kendi üzerilerine yıkıldığını kaydeden çalışanlar isyan etti.

Sözcü’den Yusuf Demir‘in haberine göre, son 3 aydır “Kısa Çalışma Ödeneği” ile minimum düzeyde maaş aldıklarını vurgulayan havacılık sektörü sendikaları ve dernekleri, tam da THY ile görüşmeler sürerken, maaşlarının yarı yarıya düşeceği yönündeki haber üzerine ayağa kalktı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.