İtalya’dan İngiltere’ye giden uçağa binen Eritreli yolcu, pilot tarafından uçaktan atıldı. Gerekçe; başka bir yolcunun adamın görünüşünden rahatsız olması

Avrupa’da bir yolcu daha görünüşünden dolayı uçaktan atılıp havayolu polisi tarafından saatlerce sorgulandı.

Eritre asıllı Meghary Yemane-Tesfagiorgis İtalya’nın başkenti Roma’dan, İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan evine gitmek için uçağa bindi. Bir süre sonra adı anons edilen Tesfagiorgis’in uçağın kapısına gelmesi istendi. Eritreli Tesfagiorgis uçağın kapısına doğru yöneldiğinde silahlı polisleri gördü ve yanına yaklaşan kaptan pilot, yolcudan uçağı terk etmesini istedi.

Yolcu, uçağı neden terk etmesi gerektiğini pilota sordu. Tesfagiorgis ‘Yolcularımızdan biri davranışlarınızdan rahatsız oldu ve siz uçaktayken kendini güven içinde hissetmiyor” cevabını aldı. Polis eşliğinde uçaktan indirilen Tesfagiorgis gözaltına alındı ve tam 15 saat boyunca sorgulandı, ardından uçaktan indiren easyJet firmasının bir sonraki seferiyle Londra’ya gidebildi. Metro internet sitesine açıklama yapan Tesfagiorgis, “easyJet defalarca özür diledi ama biliyoruz ki bu ne benimle ne easyJet’le sınırlı bir durum. Söz konusu problemler çok daha büyük. Sorunun altında insanların bilincinde çizilen terörist algısı yatıyor ve ben de bu profile uyduğum için uçaktan atıldım” dedi. EasyJet şirketi ise açıklama yaparak,

“Yolcularımızın ve çalışanlarımızın güvenliği şirketimizin en büyük önceliğidir. Şirketimiz güvenlik tehditlerini dikkatlice incelemeye devam edecektir” dedi.

Artık Çok Sık Oluyor

Eritreliyi uçaktan atan şirket 25 Şubat’ta da Nijerya asıllı İngiltere vatandaşı Laolu Opebiyi (sağda üstte) uçaktan atıp polis tarafından sorgulatmıştı. Hristiyan olduğu ortaya çıkan Opebiy’i serbest kaldıktan sonra bile easyJet uçağa alınmamıştı. ABD’de de bir müslüman aile pilotun tiplerinden kuşkulanması üzerine uçaktan indirilmişti. (Gazete Vatan)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.