Trabzon Havalimanı bu Ramazan Bayramı’nda son bayramların en yoğun günlerini yaşadı

Trabzon Havalimanı bayram tatili boyunca doldu taştı. Ramazan Bayramı tatilinde bütün zamanların en yüksek yolcu ve uçuş trafiklerinden birini yaşayan Trabzon Havalimanı, arife günü ve bayramın üçüncü günü dâhil olmak üzere 61 bin yolcuyu ağırladı. Bayram tatilinde Trabzon Havalimanı’nda iç ve dış hatta diğer günlere göre yolcu yoğunluğu yaşandı. Edinilen bilgilere göre iç hatlarda 57 bin 705, dış hatlarda ise 3 bin 719 yolcu sayısına ulaşılırken toplam yolcu sayısı ise 61 bin 424 oldu. 61 bin yolcunun ağırlandığı Trabzon Havalimanı iç hatlar terminaline 447 uçak iniş ve kalkış yaparken dış hatlarda bu sayı 62’de kaldı ve toplamda 509 sefer sayısına ulaşıldı.

İÇ HATLARDA 57 BİN YOLCU

Trabzon Havalimanı’nda Ramazan Bayramı boyunca iç hatlar terminalini 57 bin 705 kişi kullandı. Bu sayının yüzde 95’i İstanbul ve Ankara’ya yapılan uçak seferlerini kapsarken Trabzon’a gelen ve Trabzon’dan giden yolcular İstanbul ve Ankara dışında ise Antalya, İzmir, Bursa, Adana gibi illeri tercih ettiler.

DIŞ HATLARDA RAĞBET ARABİSTAN YARIMADASINA

Edinilen bilgilere göre günde ortalama 47 uçağın kalktığı Trabzon Havalimanı’nda dış hatlar terminalinden en çok Arabistan Yarımadası’na uçuldu. Trabzon Havalimanı’nı kullanarak yurt dışına çıkan 3 bin 719 yolcu başta Suudi Arabistan olmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Bakü, İtalya, Fransa gibi ülkelere seyahat ettiler.

EN ÇOK TÜRK HAVA YOLLARI TERCİH EDİLDİ

Hava yolu şirketi olarak bakıldığında ise Trabzon Havalimanı’ndan en çok uçan hava yolu şirketi Türk Hava Yolları (THY) oldu. Edinilen bilgilere göre Toplam uçuşların yüzde 67,25’ini THY gerçekleştirdi. Pegasus Hava Yolları yüzde 16, Onur Air yüzde 11,25 ve diğer şirketler ise yüzde 5,5 oranına ulaştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.