CHP Trabzon Milletvekili  Haluk Pekşen’den, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in cevaplaması istemiyle THY ile ilgili soru önergesi verdi.

Pekşen, ilk sorusunda, “THY’nın Boeing veya  Airbus firmasıyla gelecek yıllara sari yolcu uçağı alım (Leasing v.b) anlaşması var mıdır? Varsa hangi firmadan kaç adet uçak alımı planlanmıştır ve bunların en son teslim tarihi nedir? ? Bu uçaklar için bu güne kadar ne kadar ödeme yapılmıştır?” ifadelerini kullandı.

Pekşen’in soruları şu şekilde devam etti:

2-Son bir yıl içerisinde uçuş hatlarından hangileri iptal edilmiş. Halen bakım yapılanlar da dahil (ayrıca belirtilerek) kaç adet uçak uçuştan çekilmiştir? Çekilen uçakların tip ve modeli nedir?

3-Uçak alımı ya da her türlü kiralanmasına ilişkin işlemlerde aracı kişi ya da kurumlara bu güne kadar ne kadar  aracılık komisyonu veya bedeli ödenmiştir? Basında da sık sık yer alan bu konuya ilişkin olarak bu güne kadar herhangi bir araştırma veya soruşturma yapılmışmıdır?

4-Halen THY bünyesinde görev yapan yabancı personel sayısı kaçtır bunlar hangi görevleri yürütmektedir?

5-Özellikle THY’nin yurt dışı temsilciliklerine atamalarda hangi kriterler uygulanmakta, halen yurt dışı temsilciliklerde kaç personel  görev yapmakta, bu personele bir yılda ödenen toplam ücret ve kira ile ofis kiraları da dahil bu temsilciliklerin THY’ye yıllık maliyeti nedir?

6-THY’nin İMKB de işlem gören bir A.Ş. olması sebebiyle hangi bağımsız denetim şirketi tarafından denetlenmiş ve denetim sonucu 2016 yılı sonu itibariyle diğer iştirakleri de dahil kar-zarar tablosu nedir?

7-Son bir yıl içerisinde özellikle yurt dışı uçuşlarda uçakların koltuk kapasiteleri esas alındığında doluluk oranı ve verimliliği L/F nedir?

8-THY’nin 2016 yılı içerisinde tanıtım ve pazarlama faaliyetleri adı altında sponsorluk, reklam v.b ayırdığı bütçe ne kadardır. Gerçekleşen harcama miktarı nedir?

9-THY’nin yurt dışı uçak alım ya da kiralama anlaşmalarından vazgeçme durumunda ödenecek herhangi bir  ceza-i müeyyide var mıdır?  toplam olarak ne kadardır? THY filosundaki Airbus 330 tipi uçakların bir kısmını yere indirirken Skymark şirketinden Finansal kiralama yöntemiyle kiraladığı  7 adet Airbus 330’u neden filosuna katmak zorunda kalmıştır?

10-THY’ kadrolarında kaç müdür, kaç şef, kaç Daire başkanı görev yapmaktadır? THY’de 670 müdürün olduğu iddiaları doğru mudur? THY’nin 800 pilot fazlası olduğu söylenmektedir. Bu doğru mudur? Bir personel olan istasyonlarda bir şef ve bir de müdür bulunmaktadır. (Van) İç hatlardaki istasyonlarda müdürlük bulunması zaruri midir?

11- Afrika ve Kuzey Irak gibi risk oranı yüksek olan bölgelere yapılan uçuşlarda uçakların sigorta prim bedelleri ne kadardır? Yapılan kazalardan sonra THY’nin sigorta prim oranları ne kadar artmıştır? THY uçaklarının sigortaları hangi şirket  tarafından yapılmaktadır?

12- VIP uçak filosu için satın alınan VIP uçaklar için bugüne kadar ne kadar para ödenmiştir? Bu uçakların yakıt, sigorta, bakım, personel, üst geçiş, yer hizmetleri, konma- konaklama  giderleri de dahil yıllık toplam işletme giderleri ne kadardır?

13- 2002 -2016 yılları arasında THY tarafından kaç lisansiye (Pilot, Teknisyen, Dispach, Kabin Hizmetleri Memuru) veya idari personel işten çıkarıldı veya emekli edildi. Yıllar itibariyle bunlara toplamda ne kadar  tazminat ödendi?”

(61saat.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.