Transport Canada, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından kısa süre önce onaylanan Boeing 737 MAX uçağındaki tasarım değişikliklerine ilişkin bağımsız incelemesini tamamladı.

Uçak dizaynında ek değişiklikler, bakım ve eğitim gerekliliklerin karşılanması bu uçağın Kanada’da hizmete dönüşünü sağlayacaktır.

Ocak 2021’de, bakanlık, Kanada uçaklarına dahil edilmesi gereken Kanada tasarım değişikliklerini şart koşacak bir Kanada Uçuşa Elverişlilik Direktifinin yayınlanmasını bekliyor. Departman, aynı zamanda, bir Ara Talimat yoluyla uçuş ekipleri için eğitim gereksinimlerini de belirleyecektir.

Bu nedenle, uçağın Kanada hava sahasında hizmete dönmesinden önce Transport Canada şunları talep edecektir:

Kanada Uçuşa Elverişlilik Direktifi’nde belirtildiği gibi uçakta yapılan değişiklikler;

Revize edilmiş pilot eğitim programının Kanadalı tüm havayolları için Transport Canada onaylı eğitim programına dahil edilmesi; ve

Havayollarının, uçağın bir süredir depoda kaldığı göz önüne alındığında, emniyetli bir şekilde hizmete verilebilmesini sağlamak için uçakta bakım yapması.

Spesifik olarak, Boeing 737 MAX için Kanada tasarım değişiklikleri, hücum açısı sensör sistemindeki bir arıza nedeniyle yanlışlıkla etkinleştirildiğinde sistemde yüksek sesli ve müdahaleci bir uyarı sistemini (stick shaker) devre dışı bırakma seçeneğini sunan gelişmiş bir kokpit prosedürünü içerecektir. Bu özelliğin, iki trajik kazadan öğrenilenler göz önüne alındığında pilot iş yükünün azaltılmasına yardımcı olacağı Transport Canada’nın test uçuşu pilotlarınca değerlendirilmiştir. Gelişmiş kokpit prosedürü eğitimi dahil eğitimde de farklılıklar olacaktır.

Boeing 737 MAX uçağının Kanada hava sahasında uçuşuna yönelik ticari uçuş kısıtlamaları yürürlükte kalacak ve Transport Canada, tüm emniyet endişelerinin giderildiğinden, gerekli değişikliklerin yapıldığından ve gelişmiş prosedür ve eğitimlerin Kanada‘da tüm uçuş ekiplerince tamamlandığından emin oluncaya kadar kaldırılmayacaktır.

FAA tarafından gerekli görülmeyen “ikaz sisteminin devre dışı bırakılabilmesi” konusu EASA’dan sonra Kanada Transport tarafından da bir gereklilik olarak değerlendirilmiştir. Kazalardan alınan en büyük derslerden birisi de budur. Aynı anda birden fazla ikazın devreye girmesi nedeniyle kokpit ekibi çaresiz kalmıştır. Uygun prosedür geliştirilerek doğru teşhis sonrası sistemin devre dışı bırakılması uçuş ekibinin soruna kontrollü bir şekilde müdahalesini sağlayacaktır.

Bu sorunun halledilmesi için MAX kullanıcı Havayollarımızın Havacılık otoritemiz koordinasyonunda diğer ilgili otorite ve MAX kullanıcılarıyla çözüm ortağı olmasının sürecin hızlandırılmasında yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.