Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Basra Körfezi’nde ülkesine ait donanmanın İran insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünden “emin olduğunu” söyledi. Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan Trump, ABD’nin diğer provokasyonlara da cevap vermeye “hazır olduğunu” belirtti.

İran ise ABD’nin Hürmüz Boğazı’nda düşürdüğünü iddia ettiği İran’a ait İHA’nın bölgede çektiği görüntüleri paylaştı. Tahran yönetimi İHA’nın düşürülmediğini ve görevini tamamlayarak üssüne geri döndüğünü açıkladı.

İran: İHA görevini başarıyla tamamladı

Devrim Muhafızları Ordusu, İran İHA’sının ABD Deniz Kuvvetlerine ait USS Boxer amfibik saldırı gemisi üzerinden çektiği görüntüleri paylaştı ve Washington yönetiminin iddialarının “asılsız” olduğunu ileri sürdü. Yayınlanan videoda olayın gerçekleştiği yerin lokasyonuna ilişkin bilgilere yer verildi.

İran yönetimi bu görüntülerle İHA’nın “görevini başarıyla tamamlayarak” üsse döndüğünü ve ABD’nin öne sürdüğü iddiaların “doğru olmadığının ispatlandığını” savundu.

Pompeo: Trump İran’la ön koşulsuz masaya oturmaya hazır

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da İHA polemiğine katıldı. Pompeo, Buenos Aires ziyareti sırasında yaptığı açıklamada İHA’nın düşürüldüğünü kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı, öte yandan Trump’ın İran’la ön koşulsuz masaya oturmak için olduğunu söyledi. Açıklamasında İran’ın da müzakereler için “masaya gelmesi” gerektiğini vurguladı.

Trump geçen yıl tek taraflı olarak İran nükleer anlaşmasını iptal edip yaptırımları devreye soktuğundan beri Washington-Tahran hattında gerginlikler sürüyor. Son olarak

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.