Bazı Müslüman ülkelerden Amerika’ya yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmasını yasaklayan karar  24-27 nisan tarihlerinde Dubai’de yapılan Arabian Seyahat Fuarı’nda  en çok konuşulan konu oldu.

Trumph  yönetiminin bu yasağından sonra ABD’ye yapılan uzun menzilli sefer sayısında yüzde 4 oranında düşüş oldu.

Katar Havayolları CEO’su  Akbar El Baker ,söz konusu yasağın anlamsız olduğunu dile getirirken şunları söyledi:

“Bazı yolcu kategorileriyle ilgili belirsizlikler var. Bu yolcular neden böyle bir yasağın olduğunu anlamıyor. Amerikan yönetiminin güvenlik önlemleriyle ilgili yanlış algısını yansıtıyor. Bana göre böyle bir yasağa gerek yok.”

Emirates Havayolları, talepte yaşanan düşüş nedeniyle ABD’de beş kente yapılan sefer sayısını azaltacağını, bunun yerine başka noktalara odaklanacağını açıkladı.

Emirates CEO’su Adel Al Redha, “ABD’de 12 ayrı noktaya uçuyoruz. Geçen yıl 55 milyon yolcu taşımayı başardık. Şirket açısından bu iyi bir büyüme oranı. Bunu başka şekillerde devam ettirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

ABD’li hava yolu şirketleri Delta, United ve American Airlines, Ortadoğulu rakipleri Katar, Emirates ve Etihad havayollarını, devlet fonlarını kullanarak uluslararası ağını genişletmekle suçluyor.

ABD’li şirketler, Trump yönetiminden bu şirketlere yönelik önlem alması çağrısında bulundu.

(euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.