Bursalı İşadamı Celal Gökçen, Almanya’dan satın aldığı ‘Aquila’ uçak firması ve devam eden üretimleriyle ilgili Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyet gösteren Uzay Havacılık Savunma (UHS) Kümelenmesi üyelerine brifing verdi.

Bursa’nın teknoloji yeteneğini yükseltmek ve uzay havacılık savunma alanlarında üretici kimliğine güç katmak için çalışmalarını sürdüren BTSO UHS Kümelenmesi, 2017 yılı faaliyet planı toplantısını gerçekleştirdi. BTSO Hizmet Binası’ndaki toplantıya, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, UHS Kümelenmesi Lideri Mustafa Hatipoğlu ve küme üyeleri katıldı.

“YAKALANAN SİNERJİ BAŞARIYI GETİRDİ”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, kümelenmenin uzay, havacılık ve savunma gibi stratejik sektörlerde Bursa’nın payını artmasına öncülük ettiğini belirterek, “’Firmalarımızın azmi ve çalışkanlığıyla çok güzel bir sinerji yakaladık ve önemli faaliyetler gerçekleştirdik. Bu süreçte UR-GE projemiz tüm hızıyla devam ederken, uzay havacılık alanındaki en prestijli yurt dışı fuarlarına katıldık. Üyelerimizle birlikte buralarda önemli incelemelerde bulunduk. Birçok astronot ve bilim insanını iş adamlarımızla buluşturarak, sektördeki farkındalığa güç kattık” dedi.

UHS Kümelenmesi lideri Mustafa Hatipoğlu, küme üyelerine yaptığı sunumda 2017 için planlanan faaliyet programını anlattı. Hatipoğlu, gelecek yılda kapsamlı ihracat eğitimi, lojistik tedarik zinciri eğitimi, AS9100 NADCAP Sertifikasyon eğitimi gibi birçok farklı alanda küme üyelerine eğitim hazırladıklarının altını çizdi.

24.08.2016 143530

AQUILA’DA 42 KİŞİYLE ÜRETİM YAPILIYOR

Bursa tarihine geçen önemli bir yatırıma imza atan BTSO UHS Kümelenmesi üyesi işadamı Celal Gökçen, toplantıda ‘Aquila’ ile ilgili sunum gerçekleştirdi. Alman Aquila firmasını satın alarak, uçak üretiminde de Bursa’nın pay almasını sağlayan Celal Gökçen, Aquila’da uçak üretiminin tüm hızıyla sürdüğünü vurguladı. Gökçen, 42 kişiyle üretim yaptıklarını ve ayda iki uçak imal ettiklerini de üyelerle paylaştı.

RAF PİLOTLARI AQUİLA İLE EĞİTİM GÖRÜYOR

Ürettikleri Aquila 211 model uçağın iki kişilik ideal bir eğitim uçağı olduğunu belirten Gökçen, değeri 165 bin Euro ile 230 bin Euro arasında değişen uçaktan şimdiye dek 200’ün üzerinde satış gerçekleştirdiklerini belirtti. Gökçen, ‘’Avrupa Havacılık Daire’sinden aldığımız onay sayesinde tüm Avrupa’ya satışın önünü açtık. En fazla Almanya, Fransa ve Avusturya’ya satış gerçekleştiriyoruz. Royal Air Force (RAF) için yetiştirilecek pilotların eğitimlerini gerçekleştiren Tayside Havacılık’a da 5 adet uçak satışı yaptık. Burada jet pilotları tarafından test edilen uçaklarımız, tam not aldı.’’  diye konuştu.

Celal Gökçen, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaya koyduğu vizyonun ve sektörde sinerji oluşmasını sağlayan kümelenme çalışmalarının önemine de vurgu yaparak, BTSO ile UHS kümelenmesine kendilerine yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.