T&T Havalimanı İşletmeciliği yetkilileri havalimanındaki yatırımlarla ilgili yeni Ercan Havalimanı şantiyesinde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı öncesinde şantiye alanı basına gezdirildi, pistin başlangıcı, tünel ve pist başında yapılan çalışmalar proje müellifi Tunç Adanır tarafından anlatıldı.

Havaalanı 2 ayrı eşit uzunlukta piste sahip olacak. 3 bin 200 metre uzunluğunda, banketleriyle birlikte 60 metre genişliğindeki yeni pistin yapımına Ocak başı itibariyle başlandı. Yeni pistin sene sonunda tamamlanması planlanıyor. Bunun ardından mevcut pist uzatılacak ve tadilata alınacak. Eylül ayında başlayan tünel inşaasının beton işlerinin Temmuz’da tamamlanacağı ve asfalt ile mekanik işlemine geçileceği belirtildi.

530 metre uzunluğunda 3 gidiş 3 geliş olarak planlanan tünel yolu her biri yönü 13.8 metre genişliğinde 6 metre yüksekliğinde olacak. Tünel hem yeni terminal binasına hem de civar köylere gidişte kullanılacak. Uçaklar da bu tünelin üzerinden geçerek inip kalkacak.

Tünel ve pistlerin tamamlanmasının ardından apron ve terminal binası yapılacak. Yapılan tüm inşaat planlama ve inşaat dairesi tarafından denetleniyor.

Şirket Genel Müdürü Serhat Özçelik basın toplantısında, Ercan’da işletme faaliyetlerini sürdürdükleri 2013 yılından bu yana mevcut terminalde, pistte ve apronda yapılan çalışmaları anlattı, izinlerin alınmasının ardından inşaat işlemlerine başlandığını belirterek, bugüne kadar devletten gördükleri desteğin devam etmesi beklediklerini söyledi.

Özçelik, yeni havalimanı için önlerindeki engellerin kalkması halinde 20 ay içinde inşaatı tamamlayabilecek durumda olduklarını kaydetti.

Özçelik, “İşletmeyi aldığımızda 2 buçuk milyon yolcu vardı. 2015 sonu itibariyle 3 buçuk milyona ulaştık. Yolcu artışı göz önüne alındığında terminal binası ve apronu bize yeterli gelmiyor. Bu nedenle bir an önce yeni havalimanını tamamlamak istiyoruz. Bu konuda önümüzü açmalarını ve yardımlarını rica ediyorum” dedi.

Uluslararası standartlarda hizmet verdiklerini ifade eden Özçelik, KKTC ekonomisine büyük katkı sağladıklarını dile getirdi.

Özçelik, “çalışanların yüzde 85’i kktc vatandaşı. Çok az sayıda personelle geldik. İthalat hakkımız olmasına rağmen tüm satın alma operasyonlarımızı KKTC’den yapıyoruz. Tüm mükellefiyelerimizi de yerine getiriyoruz. En fazla vergi ödeyen ilk 5 firma olduk geçen yılda. 2015’te ilk 2’de olacağımızı öngörüyoruz. Devlete ve özel sektöre 1 lira borcumuz yok” dedi.

İnşat projesinin detaylarını anlatan Tunç Adanır da, geldikleri noktanın iyi olduğunu ancak daha hızlı olmayı hedeflediklerini söyledi.

Projeleri onaylanan ve vize işlemleri tamamlanan tünel inşaatı ve yeni pist inşaatının devam etiğini, Terminal projesini ise bakanlığa sunduklarını belirten Adanır, “Bakanlıktan gelecek onay doğrultusunda projenin vize işlemleri tamamlandıktan sonra inşaatına başlamak istiyoruz” dedi.

Adanır, “Önümüzde 3 sıkıntı var. Dere deplasesindeki kamulaştırma sıkıntısı, İstanbul Havayolları’nın hangar yeri, çömlekçi çiftliği” ifadelerini kullandı.

Tunç Adanır, yeni terminal binası hakkında da bilgi verdi. Adanır, “Terminal 160 bin metre kare. 5-7 milyon yolcuya hitap edecek. C sınıfı terminal kapsamındadır ki bu iyi hizmet sağlayan havalimanlarına verilen sınıftır. 7 körüklü ve açıkta 10 adet uçak park yeri olacak. Büyük tip uçaklarında kalkmasına fırsat verecek şekilde planlandı” dedi.

İdari problemler ne olursa olsun hedeflerinin yeni havalimanını en kısa sürede tamamlayıp hayata geçirmek olduğunu kaydeden Adanır, “Hedefimiz izinleri alıp 3 vardiya şeklinde çalışıp bitirmektir” ifadelerini kullandı.

Adanır ve Özçelik soruları da yanıtladı. İnşaat ehliyeti ile ilgili bir soru üzerine Adanır, inşaatta kullanılan her malzemenin, toprağın, suyun denetiminin yapıldığını belirterek, her aşamanın planlama inşaat dairesinin teknik ekipleri tarafından denetlendiğini anlattı.

11 milyon dolarlık denetim konusundaki bir süre üzerine ise Serhat Özçelik, “bakanlığın verdiği firma var. Bizim muhatabımız bakanlık. Şu anda bekliyoruz. 11 milyon değer biçilmiş olabilir. Ama bunu ödemeyeceğimiz konusunda açıklamamız var, bakanlığa da yazılı bildirdik. Başbakanın dünkü açıklamasının ardından bize birşey tebliğ edilecek. Bunu bekliyoruz” dedi.

Terminal yapının havalimanın denetlenmesi ile ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine de Serhat Özçelik, ilk aşamadan beri her noktada denetlendiklerin, farklı dairelerin sürekli olarak denetim yaptığını anlattı.

Şirket ortakları hakkında konuşmak istemediğini belirten Özçelik, ortaklardan birinin mahkemeye başvurduğunu, ancak T&T’nin tüm organları ile işbaşında olduğunu ve bu işi yapmaya yetkili olduğunu söyledi. (BRTK)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.