Bakanlar Kurulu, turist getiren A Grubu seyahat acentalarına destek sağlanması hakkında karar Resmi Gazete’nin 12 şubat 2016 tarih ve 29622  sayılı nüshasında  yayımlandı.

Karara göre, 1 Nisan-13 Mayıs 2016 tarihleri arasında turist getiren A grubu seyahat acentalarına, turistik uçak seferi başına 6 bin dolar destek sağlanıyor.

Karar Sayıştay’ın da görüşü alınarak yürürlüğe girdi.

Antalya Gazipaşa-Alanya, Antalya, Muğla, Dalaman, Muğla Milas-Bodrum havalimanlarına tarifeli ve charter, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havaalanına ise charter uçak seferleri bu destekten yararlanacak.

Öte yandan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Ünal “2015 yılında; Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna’dan, Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla -Dalaman, Muğla Milas-Bodrum, İzmir Adnan Menderes havaalanlarına tarifesiz (charter) turistik uçak seferleriyle turist getiren seyahat acentalarına, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan uçak başına 6.000 ABD Doları destek verilmesi kararlaştırılmıştı. Son günlerde ülkemiz ve Rusya arasında yaşanan gerginlik sonrası Rusya tarafından alınan kararların ülkemiz turizmine etkileri ve alınacak tedbirleri sektör temsilcileriyle değerlendirdik. Toplantıların ardından kısa bir sürede ‘Acil eylem planı’ oluşturduk. Konuyu önce Bakanlar Kurulu’nda, ardından Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda görüştük. Bu kapsamda bu uygulamamızı sadece 13 ülke ile sınırlı olmaktan çıkarıp dünyanın bütün ülkelerini kapsayacak şekilde genişlettik. Ayrıca söz konusu 5 havalimanına Kütahya Zafer havalimanını da ekledik. Bu kararla ülke sınırlaması olmadan, Alanya-Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman ve Muğla Milas-Bodrum’a inecek tarifeli ve tarifesiz tüm uçaklar, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya Zafer havalimanlarına ise tarifesiz inecek her uçak için turist getiren seyahat acentasına 6 bin dolar yakıt desteği sağlayacağız. Bakanlar Kurulu kararımız bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Sektörümüze hayırlı olsun” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.