16 Şubat 1925’de Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile kurulan Türk Hava Kurumu 91 yaşında.

Türk Hava Kurumu’nun kuruluşunun 91. yıl dönümü nedeniyle THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Saldıraner ve beraberinde büyük kısmı THK Genç Kanatlardan oluşan bir heyet ulu önder Atatürk’ü Anıtkabir’de ziyaret etti. Aynı saatlerde yurt genelinde THK şubelerince Atatürk anıtlarında da çeşitli törenler düzenlenerek THK’nun kuruluş emrini veren ve vefatına kadar destek veren Atatürk ve silah arkadaşları anılırken gün içerisinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle THK ve Türk halkının bir araya gelmesi sağlandı.

THK91_1

Cumhuriyetin ilanıyla başlayan Türk Tayyare Cemiyetini kurma çalışmaları 16 Şubat 1925 tarihinde sonlanarak kendi uçağını üretecek, kullanacak ve halkına havacılığı sevdirecek genç Türk devletinin ilk havacılık kurumu Türk Hava Kurumu hayata merhaba dedi.

THK91_2

Kuruluşunun takip eden yıllarda çeşitli etkinliklerle havacılığı tüm yurtta tanıtan ve düzenlediği kampanyalar ile 300’de fazla uçak satın alınmasını sağlayarak Türk Hava Kuvvetleri’ne bağışlanmasını sağlayan kurum 3 Mayıs 1935’de Türkkuşu’nu kurarak havacılığa dair yaptığı çalışmalara eğitim boyutuna da ekleyen kurum kuruluşunun bu yana geçen 91 yıllık süreçte ulusal ve uluslararası başarıları ve anıları geride bırakarak geleceğe adım atmaya devam ediyor.

[gview file=”https://bagimsizhavacilar.com/wp-content/uploads/2016/02/KATILGANYAZI.pdf”]

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.