Türk Hava Kurumu 96. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Kutluyor kelimesi hiç bu kadar uzak ve anlamsız gelmemişti bana. 80’li yıllardan başlayarak Türk Hava Kurumu (THK) yönetim hataları ile anılmaya başladı. 1999 yılında THK ilk kez kayyum yönetimi ile tanıştı. Kısa süren toparlanma süreci 2002 yılından sonra yine yönetim hatalarının hızla artmaya başladığı yıllar oldu. Nihayet 2009 yılı ile başlayan çöküş dönemi. Ekim 2019 ise THK’nun tekrar kayyum ile yönetilmeye başlanması.

Türk Hava Kurumu 96. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Yıllar içerisinde bağışlanmış birçok bina, daire, İşhanı ve arsalar borçların ödenebilmesi için yok pahasına satıldı. Personel maaşlarının ödenebilmesi için krediler çekildi. Gelirler her geçen gün azalırken, anlamsız ticari faaliyetlere girişildi ve onların başına eş, dost ve akrabalar yüksek maaşlarla yerleştirildi. Ata yadigârı Türkkuşu üniversiteye çevrildi, tüm uçuş ve eğitim faaliyetleri sekteye uğradı.

Türk Hava Kurumu 96. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Perşembenin gelişi Çarşambadan belliydi. THK’nun hızla kan kaybetmeye başlaması birçok kişiyi ve zümreyi sevindirdi. Atatürk’ün Kurumu diye adlandırılan Türk Hava Kurumu ve onun uçuş faaliyetlerinin yürütüldüğü Türkkuşu adeta sahipsiz kalmıştı. Özellikle Hava Kuvvetlerinin ilgisizliği gözlerden kaçmıyordu. En çok da THK ve Türkkuşunda yetişmiş, yıllarını kuruma vermiş hocaların sessizliği anlaşılabilir türden bir vefasızlık değildi.

Türk Hava Kurumu 96. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Örnekleri çoğaltıp yok oluşun detaylarını yazmak ayrı bir kitap konusu. Son bir çığlıktan bahsederek yazımı bitirmek istiyorum. Bir dönem Golf sahası yapılmaya çalışılan İnönü Havacılık Eğitim Merkezi bu kez de dışarıdan abluka altına alınmaya başlandı. Gerçek havacıların mücadelesi sonrası istimlak edilmek istenen eğitim merkezi arazisi mahkeme kararı ile şimdilik durduruldu. ( Fotoğraf – 1 )

Kamulaştırma işleri mahkeme kararı ile durdurulan THK-Türkkuşu (İnönü Havacılık Eğitim Merkezi)

Şimdi ise başka bir rant projesi, 29 pistinin son yaklaşmasını tehlikeli hale getirmeye aday. Yazının Ek’lerinde bu projenin ne kadar tehlikeli olduğunun görsellerini görebilirsiniz. ( Fotoğraf – 2 – 3 ve 4 )

 

Türk Hava Kurumu 96. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

Kutlamak için önce güzel şeyler yapmamız lazım. Her şeye rağmen güzel haberlerin geleceğini umut ederek THK 96. Kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

 

Mustafa KILIÇ

Havacılık Tarihi Araştırmacısı – Yazar

Sontayyareci@gmail.com

Facebook ile Yorum Yapın

6 YORUMLAR

  1. Sevgili dostum..
    Garip ve gizli bir şekilde Atatürk düşmanlığımı yada adı her neyse ikginç bir eylem var.
    Bu sistemin kindarları değişmeden çok olumlu şeyler beklemek hayalcilik olur.
    Güzel çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum .
    THK 96 kuruluş yıldönümü kutlu olsun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.