Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı (THK) envanterinde bulunan TC-ZAA / ZAB /
ZAF /ZAP / ZAT / ZAU / ZBE / ZBF / ZBG / ZBH / ZBI çağrı kodlu 11 adet M-18 A/B
Dromader uçağını 13 Nisan’da ihaleyle satıyor.
İstekliler 11 adet M-18 A/B Dromader uçağını Etimesgut Meydan İşletme Biriminde mesai
saatleri (07:30 ile 16:30) arasında görebilecek.
Şartname bedeli  500,00.-TL (beşyüzlira) olarak belirlenirken Kurum Genel Başkanlığı 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa tabi olmayıp ihaleyi yapıp yapmamakta veya dilediği ile yapmakta serbest  olacak.

Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçağı filosunda 1985 yılından beri mevcut tek motorlu 11 adet M-18 Dromader uçaklarının 2012 yılı sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yaptığı denetlemeler sırasında bulduğu çok sayıda aksaklık nedeniyle Kurumun bakım yetkileri askıya alınınca yerde kaldı ve bir daha havalanamayarak Kasım 2014’ tarihinde emekli edildi. Oysa bu  tek pilotlu uçaklar sarp arazilerdeki hareket kabiliyetleri ve helikopterlerin ulaşamadığı yangın alanlarına rekor sürede müdahaleleriyle haklı bir ün kazanmışlardı.

Kokpit.aero‘nun geçtiği bir haberde, uçakların nasıl emekli edildiği şöyle aktarılmıştı.

“Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçağı filosunda tek motorlu M-18 Dromader uçaklarının ayrı bir yeri vardı. Bu uçaklar çeşitli bölgelerde yazın yangın nöbeti tutar, hızları sayesinde çıkan yangınlara ilk darbeyi vururdu. Bu uçaklarda pilot olarak ömrü tek tekerlekli zirai ilaçlama uçaklarında geçmiş tecrübeli pilotlar görev alırdı.

Bir gün, Ankara Etimesgut’ta Dromader uçaklarının yedek parçalarının olduğu depo Türk Hava Kurumu Üniversitesi’ne depo yaptırılmak üzere boşaltıldı. Tüm parçaların kayıtları kayboldu. Ekonomik darboğazdaki THK, imalatçı Polonyalı PZL şirketinden teknik ekip getirtemedi ve uçaklar durup dururken emekli ayrılmak zorunda kaldı.  Orman yangınlarına karşı savaşta önemli bir değer yok pahasına elden gitti… Uçaklar hurdaya çıktı.”

Resmi Gazetede yayımlanan ihale ilanı için: TIKLAYINIZ

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.