Yakından tanıyanlar ve okuyucularım bilirler. Uzun süredir Türk Hava Kurumu (THK) tarihi ile ilgili araştırmalar yapmaktayım. Öğrendiğim, biriktirdiğim bilgilerimi de şu ana kadar yayımladığım kitaplarım, makalelerim ve konferanslarımda genç nesil havacılara anlatmaya çalışıyorum. Hani THK’nun kuruluşundaki misyonlarından biri olan “Havacı gençlik yaratmak” adına.

2002 yılında THK müzesinin kurucuları arasında yer almıştım. İlk amirliğini de THK matbaasına geçinceye kadar yapmıştım. Müze envanterini çıkartmak için haftalarca sergilenen her objenin ve belgenin tüm ölçü ve tanımlarını kayıtlara geçirmiştim. Her bir vitrine kendi ellerimle, özenle yerleştirmiştim. Bazı vitrin ve köşeleri de yaşayan efsane THK havacıları ile birlikte dizayn etmiştik.

THK MÜZESİNDEKİ TARİHİ YANLIŞ AKTARMA

Mustafa Kılıç Şükrü Er ile

Cemal UYGUN, Şükrü ER, Mustafa ATAYLAR, Edibe SUBAŞI, E.Ali YILDIZ’ın kızı Ayla YILDIZ, kendileri ile THK müzesinde tanışma şerefine erişmiştim. Birinci ağızdan anılarını dinlemek çok özeldi. Yukarıdaki fotoğrafı Yüksek Uçak Mühendisi Şükrü Er hocam ile müzede kendisine ayrılan yeri düzenlerken çektirmiştik. Ruhu şad olsun.

2020 yılında Şükrü Er hocamız için düzenlenmiş bölüm kaldırılarak, arka taraflarda bir yerlere konulmuş. İlk olarak bu işlemi yapanlara ve yaptıranlara sitemlerimi iletiyorum. Çünkü müze koridorundan ilerlerken ilk göze çarpan yerlerden biri, bir başka tanıtım için düzenlenmiş. Şükrü Er hocamız bir anlamda arka taraflara atılmış. O yer ise maddi hatalar ile dolu, kısa bir dönem Türkkuşunda kalmış bir kadın havacı için düzenlenmiş. Oldukça para harcanmış, görselleri iyi olan bir sergi bölümü haline dönüştürülmüş. Ancak THK tarihi açısından birçok yanlış bilgi ile.

Tespit ettiğim aksaklıkları ve düzeltme önerilerimi söylemek üzere THK Genel Başkanlığında yetkili bir müdürü aradım. Kibarlığına bir şey diyemem ancak yanıtının beni tatmin etmediğini vurgulamak isterim. “Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz” ifadesi ve devamındaki söylemi, “onu üzmeyelim, böyle kalsın”

TÜRK HAVA KURUMU GEÇMİŞİNİ BİLMİYOR

Daha önceki yıllarda incelemiştim. Bazı eksik bilgilerin düzeltilmesini de istemiştim. Ama THK resmi internet sitesinde yanlışlıklar devam etmişti. (www.thk.org.tr)

THK 96’ıncı yıl kutlamaları nedeni ile bir araştırma yaparken. THK’nun resmi internet sitesine bir konu için bakmak istedim. O da ne? Site tamamı ile yenilenmiş, birçok yeni bilgi eklenmiş. Tamam dedim, kayyum heyeti işe el atmış, yeniden dizayn edilen sitede hatalar düzeltilmiştir dedim. Maalesef büyük hayal kırıklığı. Yenilenen sadece yöneticilerin fotoğrafları ve birkaç yeni sayfa.

Durumdan vazife çıkarmak derler ya! Görev yine bana düştü galiba. Yalnız THK yetkililerinden bir isteğim olacak. “Beni de kırmayın, şimdi yaşlı bir adamı üzmeyin” yazacağım düzeltileri lütfen yapınız.

Düzeltilmesini istediğim yerleri bulabilmeniz için sıra numarası, başlık ve alt başlık olarak belirteceğim.

1. Kurumsal – Hakkımızda – Genel Başkanlarımız;

· 15. Sırada yer alan Genel Başkan Hasan Basri YURDAKUL’un başlıkta görev yaptığı süre 23 Eylül 1977 – 20 Eylül 1970 olarak yazılmış. Sağ taraftaki + işaretini tıklayınca açılan sayfada ise, görev süresi 1977 – 1979 olarak belirtilmiş. Düzeltilmeye ihtiyaç var. Geriye doğru yedi (7) yıl çalışmış olamaz. (Foto 1 ve 2)

· 16. Sırada yer alan Genel Başkan Abdullah ORAKÇILAR’ın görev süresi de 15. Sıradan kaynaklanan hata nedeni ile yanlış yazılmış. 21 Eylül 1970 – 29 Eylül 1981 olarak yazılmış. On bir (11) yıl görev yapmadığı için düzeltilmeye ihtiyaç var. Sayfa tıklandığında ise doğru tarihler yer almakta. 1979-1981.

· 21. Sırada yer alan Genel Başkan İbrahim BÜYÜKYUMUKOĞLU’nun görev süresi 1 Kasım 1990 – 25 Mayıs 2000 olarak yazılmış. Sağ taraftaki + işaretini tıklayınca açılan sayfada ise, görev süresi doğru olan 1999-2000 yılları yazılmış. Başlıktaki tarihler on (10) yıl görev yaptığı yanılgısını gösteriyor.(Foto-3)

· 24. Sırada ve 26. Sıradaki Genel Başkanlar listede yer almış. Ancak 25. Sırada THK Genel Başkanlığı yapmış kişi neden atlanılmış. Ya da listeye bilerek mi konmamış. Bu kişi başkanlık yapmadı mı? Ben detaya girmek istemiyorum ama bu Genel Başkan da listeye konmalı. Sadece fotoğrafı ve görev süresi belirtilmeli. THK Hukuk Müşavirliğinin hazırlayacağı kısa bir hukuksal yazı da olmalı. Sonuçta kurumun tarihine geçen seçilmiş ve beş (5) yıl görev yapmış bir genel başkandır. Türk Hava Kurumu Üniversitesinin de kurucusudur. (Foto-4)

2. Kurumsal – Hakkımızda – Türk Hava Kurumu Hakkında;

· THK hakkında bölümü daha derli toplu yazılabilirdi. Ancak bu bölümün ilk paragrafında ne amaçla yazıldığı hemen göze çarpıyor. Çarpmaması mümkün değil çünkü kalın harfler ile yazılmış (Bold). (Foto-5) Bence bu satırın da THK için önemli olan diğer konulardaki harf kalınlığına getirilmeli. Zaten amacınıza yeni açılan onursal genel başkanımız bölümünde ulaşmış olmanız gerekiyor.

3. Kurumsal – Tarihçe – Türk Tayyare Cemiyeti;

Yukarıda yazmaya çalıştığım konular yazım hatası deyip geçiştirilebilir. Ama Cumhuriyetle yaşıt sayılabilecek köklü bir kurumun tarihi çok daha dikkatle yazılmalı ve paylaşılmalıdır. Şimdi gelelim maddi hatalara.

· Türk Tayyare Cemiyeti’nin açılış töreninde, Atatürk “ İstikbal Göklerdedir, çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından emin olamazlar…” cümlesi yer almakta. Burada THK uzmanlarına büyük bir görev düşmekte. Atatürk’ün Türk Tayyare Cemiyeti (T.Ta.C.) açılış töreninde söylediği belirtilen bu veciz sözün kaynağını belgelemelidir.. Zira Atatürk’ün böyle bir sözü yoktur. Atatürk’ün bütün söylev ve demeçleri incelenmiş ve bu söze rastlanmamıştır. Atatürk T.Ta.C. açılış törenine de katılmamıştır. Kurum bu bilinmezliği açığa çıkartmakla yükümlüdür. (Foto-6)

FOTO-7

· Tayyare Makinist Mektebi başlığı altında; Kurumun ilk yıllarından bahsedildiğinde Türk Hava Kurumu değil, Türk Tayyare Cemiyeti olarak adlandırılması daha uygundur. Çünkü konu 1926 yılında geçmektedir.

Bu destekle ilk on yıl (10) içinde 351 uçak satın alınarak … Denilmektedir. Türk Tayyare Cemiyeti ilk on yıl (10) içerisinde 229 tayyareyi hava kuvvetlerine devretmiştir. 229 rakamının doğruluğu kurumun belgelerinde bulunmaktadır. Bu çelişki ve yanlış bilgi düzeltilmelidir. (Foto-7)

· Türk Tayyare Cemiyeti başlığı altında Vecihi Hürkuş’a yer verilmiş. Aslında tarihçe bölümünde son sırada bir kez daha Vecihi Hürkuş bölümü açılmış. Bence ikisinden biri kaldırılmalı. Mükerrer gibi olmuş. Üstelik Vecihi Hürkuş’un hayatı ilk bölümde yetersiz anlatılmış. Son bölümde T.Ta.C. ve THK dönemlerinde Vecihi Hürkuş’un çalışmaları ve yurt gezileri detaylandırılarak zenginleştirilmeliydi.

· Türkkuşu’nun kurulması bölümünde; Paraşüt okulunun ilk müdürü ise Rusya’da paraşütçülük eğitimi alan Abdurrahman Türkkuşu olmuştur, denilmekte. Abdurrahman Türkkuşu 1935 yılında Türkkuşu açıldığında Vecihi Hürkuş’un talebesi olarak İstanbul’dan gelmiştir. Türkkuşu öğretmenleri Anokhin ve Romanov’dan ilk önce planör eğitimi almıştır. Daha sonra paraşüt eğitimi de alan Abdurrahman Türkkuşu ilk paraşüt atlayışını 12 Eylül 1935 tarihinde Ankara’da yapmıştır. Sonuç olarak Abdurrahman Türkkuşu asla Rusya’da paraşütçülük eğitimi almamıştır. (Foto-8 ve 8A)

· Yine Türkkuşu’nun kurulması bölümünde; Dünyanın ilk kadın savaş pilotu, Atatürk’ün manevi kızı Sabiha GÖKÇEN… denilmekte. Dünyanın değil Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotu Sabiha GÖKÇEN olarak değiştirilmelidir. (Foto-9)

· Gökyüzü renkleniyor bölümünde; 10 Temmuz 1936’da hizmete giren İnönü Planör Kampı denilmiş. O zamanlar kullanılan doğru ad “ İnönü yüksek planör kampı” idi. ( Foto-9A)

4. Tarihi belge ve objeler;

· Türk Tayyare Cemiyeti ( Türk Hava Kurumu) kullanılan amblemler başlığında, amblem kelimesi yazım hatası ile “ ablem” olarak yazılmış. Düzeltilmesi uygun olur. Ayrıca kurumun diğer amblemleri de burada yayımlanabilir. (Foto-10)

· Türk Tayyare Cemiyetinin gelir toplama faaliyetlerinde kullanılan kumbara başlığı atılmış. İçerikte ise Hem Osmanlıca Türk Tayyare Cemiyeti yazılı kumbara (2 adet ), bir adet de 1935 yılında THK olarak işlenmiş kumbara fotoğrafı paylaşılmış. Kumbaralar ile ilgili hem başlıkta hem de içerikteki açıklamalarda özensizlik ve cümle düşüklükleri kurumumuza yakışmamış. Üstelik doyurucu bilgi de paylaşılmamış. En azından 1928 yılı harf devrimi sonrası hazırlanan T.Ta.C. yazılı kumbara fotoğrafı görsellere katılabilirdi. Son olarak da şahsıma ait olan ve iki kumbara fotoğrafının burada kullanılması bana manidar geldi. (Foto-11 )

· Tayyare piyangosu ile ilgi sayfa da özensizce hazırlanmış. Adeta yasak savar bir mantıkla cümleler kurulmuş. En ilginci de köklü bir Cumhuriyet Kurumu olan THK ’nu tanıtmaya çabalayanlar “Mustafa KILIÇ arşividir” ibareli fotoğrafı kullanmakta bir sakınca görmemişler. (Foto- 12 ve 13)

5. Kurumsal – Tarihçe – Atatürk ve Havacılık;

· Bu bölümdeki ikinci paragrafta “ Atatürk 1909 yılında genç bir kurmay yüzbaşı iken katıldığı Fransa’daki tatbikatlarda ilk askeri uçağı görmüş.” denilmekte. 12-18 Eylül 1910 tarihinde Fransa’nın Picardie bölgesinde yapılan tek bir tatbikat vardır. Yılı 1910’dur. (Foto-14)

· İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar. Mustafa Kemal Atatürk” Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal’in böyle bir sözü yoktur. (Foto-14)

· Atatürk ve Havacılık alt başlığı altında kurumsal olmayan, kişisel yoruma dayalı bir bölüm oluşturulmuş. Bu bölüm kurumsal bir sitede çok zayıf kalmış, üstelik tarih yanlışlığı da yapılmış. “ 1913’de başlayan Birinci Dünya Savaşı” denilmiş. Bilindiği üzere 1. Dünya Savaşı 28 Temmuz 1914’te Avusturya-Macaristan’ın Sırbistan’a karşı savaşa girmesi üzerine başlamıştır.(Foto-15)

· Tayyare Cemiyetinin Kuruluşu başlıklı bölümde; T.Ta.C.’nin Hacıbayram semtinde bir evde kurulduğu vurgulanmış. Bunu THK çalışanı birinin yazabileceğini düşünmek bile beni ürkütmekte. Böyle bir bilgisizlik nasıl olur da kurumsal bir sayfada yer alır, anlamak mümkün değil. (Foto-16)

6. Kurumsal – Tarihçe – Türk Havacılık Tarihine Yön veren Kadınlar;

· Bedriye Tahir Gökmen, ilk kadın pilot olduğu doğrudur. Ancak Bedriye Tahir olarak anılmamalıdır. Tahir babasının adıdır. (Foto-15 A)

· Sabiha Gökçen ile ilgili bölüm tekrar gözden geçirilmelidir. Daha önce yazıldığı gibi Sabiha Gökçen Dünyanın ilk kadın savaş pilotu değildir.

· Madelet Reyal ile ilgili bölümde, Paraşüt milli takımıyla denilmiş. Kadın paraşüt milli takımı 12 Eylül 1969 tarihinde Yugoslavya’da yapılan şampiyonada ilk kez oluşturulmuştur. Madelet Reyal çok kısa bir süre Türkkuşu’nda bulunmuştur.

· Yıldız Eruçman hocamız 4 Ekim 1935 tarihinde ilk paraşüt atlayışını Ankara’da yapmıştır. Eylül 1935 ifadesi yanlıştır. Ayrıca, sadece Sabiha Gökçen tarafından yetiştirilmiş ifadesi Yıldız hocamıza haksızlık olur. Motorlu uçuşlarda Sabiha Gökçen ile birlikte çalışmaları olmuştur.

· Eribe Hürkuş, yazıldığı üzere 29 Ekim 1936 tarihinde Ankara hipodromundaki atlayışta değil, aynı gün erken saatte son antrenman atlayışında Etimesgut ’da paraşüt kazası geçirmiştir. Ertesi gün hastanede vefat etmiştir.

· Edibe Sayın – Subaşı – Kutucuoğlu bölümü tamamen değiştirilmelidir. Birçok maddi hata ve eksiklik mevcuttur.

7. Kurumsal – Tarihçe – Sabiha Gökçen;

· Sabiha Gökçen hocamız için Ankara’da yüksek planörcülük brövelerini aldı denilmiş. Planör eğitimi aldığı bir gerçektir ancak yüksek planör eğitimini ve brövesini Kırım’da Köktebel’de almıştır. (Foto-17)

· Türkkuşu özel isimdir. Birleşik yazılmalıdır. Eski yıllarda ayrı yazılmış olması anlaşılabilir ancak günümüzde bu hataya düşülmemelidir. (Foto-18)

· 1937 yılında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı’nın yer aldığı törende Sabiha Gökçen’e madalya verildiğinden bahsedilmekte. 28 Mayıs 1937 tarihinde THK Genel Merkezinde yapılan törene Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal katılmamıştır.

· THK Murassa madalyası yayımlandığı gibi iftihar madalyası değildir. Murassa kelimesinin anlamı değerli taşlarla süslenmiş demektir. THK’nun en değerli madalyasıdır. Sabiha Gökçen’in bu madalyası Anıtkabir Müzesinde sergilenmektedir.

8. Kurumsal – Tarihçe – Vecihi Hürkuş;

· THK resmi internet sitesindeki doğruya en yakın bilgilerin yer aldığı bölüm Vecihi Hürkuş’un anlatıldığı bölüm olmuş. Belli ki Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin internet sitesinden kopyalanıp yapıştırılmış.

· Kopyalama sırasında bile hataya düşülmüş. Örneğin THK sitesinde Vecihi Hürkuş’un doğum ve ölüm tarihleri yanlış yazılmış. “ 6 Ocak 1986 – 16 Temmuz 1979 )

Trajikomik, Vecihi Hürkuş doğmadan öldürülmüş. Doğru tarihler şöyle olmalı. “ 18 Ocak 1896 – 16 Temmuz 1969” ruhu şad olsun.

· TOMTAŞ açılımında Tayyare Onarım ve Motor Anonim Şirketi yazılmış. Doğru açılım “ Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi” olmalı.

· Vecihi Hürkuş’un ürettiği uçaklara verdiği proje numaralarında sadece ilk ürettiği uçağı (Vecihi K-VI) da “K” harfi vardır. Diğer projelerinde “K” harfi kullanılması yanlıştır.

Neredeyse Cumhuriyetimiz ile yaşıt, Atatürk’ümüzden emanet Türk Hava Kurumuzun resmi internet sitesinde tarihi yanlışları sıralamak istedim. Umarım dikkate alırlar ve düzeltirler.

Son olarak da; bakalım bu yazımı sonuna kadar kimler okuyacak, kimler iki satır da olsa duygularını yazacak. Bir anlamda okunurluğumu da görmek istiyorum. Okuyan yok ise yazmanın bir anlamı olmalı mı?

Gerçek havacılara ve THK’da hayatını kaybeden şehitlerimize saygıyla.

 

Mustafa KILIÇ

Havacılık Tarihi Araştırmacısı – Yazar

Sontayyareci@gmail.com

0536 273 62 62

FOTO-1
FOTO-2
FOTO-3
FOTO-4
FOTO-5
FOTO-6

FOTO-7

FOTO-8

FOTO-9

FOTO-9A

FOTO-10

FOTO-11
FOTO-12

FOTO-13

FOTO-14

FOTO-15
FOTO-15 A

FOTO-16

FOTO-17

FOTO-18

FOTO-19 (1)

FOTO-20
FOTO-21

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

35 YORUMLAR

 1. 25.başkanın kim olduğunu yazmamışsınız sadece yer verilmediğini yazmışsınız, eğer tahmin ettiğim kişi ise THK nin çöküşünü sağlayan başkan olmazsın sakın??

 2. Tebrik ederim Mustafa Çalışmalarında Başarılar diliyorum sağlık ve sıhhatle inşallah Kalben inanıyorum dikkate alınıp yanlışlar düzelecktir Tarihleri

 3. Mustafa Bey ! gelenekselleşmiş çok ince olarak oturmuş bir kafa yapısı vardır Kurum bünyesinde, bilmem bunun farkına vardınız mı. ”Kurum ve çalışanları her nasılsa kendilerini patron ve şürekası olarak değerlendiriler. Türkkuşu ve sistemindeki kadrolar onların nazarında, sürekli tüketen bir israf kaynağı olarak tasnif edilir. Bu kafa yapısını farkedip uyanmak, kadrolarda emek vermiş olduğum erken süre içinde kafama dank etti. gereken yolu kişisel olarak bulup yürüdüm. olayların büyük parantezi bence bu dur. Dolayısı ile sular aktı…… yolunu buldu . Sanırım avantalı kaynakların da dibi görünmeye yüztutunca gemi batmaya terk edildi .

 4. ” Toplulukları Millet yapan Dili, Tarihi ve Kültürüdür. Türkiye Cumhuriyetinin Temeli yüksek Türk Kültürüdür. ” diyen ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Tarihimize verdiği değer çok açıktır. Müzecilik çok özel ve ciddi konudur. Belgeler ve objeler yok olma ve yıpranma tehlikesi altındadır. Zaman kaybetmeden seferberlik ilan edilip toplanmalı ve koruma altına alınmalıdır. THK Müzesinin de konuyu ve kuruma hizmetleri geçmiş kişileri çok iyi bilen siz ve sizin gibi uzmanların rehberlik ve gözetiminde yeniden düzenlenip halkın ziyaretine açılması şarttır.

 5. Peki bu yazıları okuyan da mı yok?
  Yayınlamak ayrı, tarihi gerçekler ayrı..Sorumlu olan bir kişi olamaz.Yöneticiler ne yaparlar..?
  Şu koltuk sevdalarınızdan vazgeçin de tarihi kuruma sahip çıkın ve saygı duyun..
  Emanettir o tarihi kurum ..
  Havacılar olarak binlerce kişi ülkemize ve dünyaya hizmet etmişlerdir ve ediyorlar halkın ödediği paralarla…

 6. Sağolunuz Mustafa kardeşim, yılların müessesesindeki görevlilerin haketmeden orada bazı görevlere getirildikleri anlaşılıyor, gönülsüzlük örneği, havacılığa başladığım yıllarda THK ve Türkkuşunda her birimde görev alanların daha çok gönül vererek çalıştıklarını söylersem yanlış olmaz sanırım,

 7. Sayın abim ellerinize sağlık. Allahtan Picardie Manevralarında uçağa binmeye niyet ettiği, son anda engellendiği, o uçağın düştüğü ve Atatürk’ün ölümden döndüğüne ilişkin o meşhur hikayeyi koymamışlar.

 8. Mustafa bey ellerinize sağlık. Burada iki durum söz konusu 1 ya hiç bilmeyen biri yapmış. 2 yada tarihi yeniden yazma cesaretini göstermişler. Her iki durumda olmaması gereken bir durum acilen düzeltilmelidir. Selamlar. Sağolun varolun. 🙏

 9. Efendim bir solukta okudum,emekletinize saglik,Atamizin yadigari kurum dedik,oglum ve 24 arkadasi 2013 te girdikleri kurumdan 2017 de zor aldiar atpl lisanslarini,sinirler,psikolojiler yerle yeksan oldu.
  Cok yaxik oldu bu kuruma…Ulkemin degerinin icini bosaltmislar…

 10. Bir dokun bin ah işit, maalesef çok haklısınız, 1925-1936-2021 yaşananları gördükce bu tarihler hep içimi acıtmıştır.yaptığınız çalışmalar ve hassasiyetten dolayı sizi kutluyor, şuanda büyük tehdit altında olan Atamızın büyük mirası İnönü havacılık meydanını bu tehdide karşı koyacak tüm havacı dostlarıma sevgi, saygılarımı iletiyorum.

 11. Okudum ve bilgisayarıma “belge” olarak kaydettim. 1984 yılında “makinist olarak yetiştirilmek üzere” eleman alımı ilanı için merkeze gittim. Yaşım “8 ay” büyükmüş 🙂 , almadılar. Yanımda da 1,200 saat planör uçuşu olan bir arkadaş vardı, onun da yaşı “5 ay” büyükmüş 🙂 Onu da almadılar. Nedenini sorduk. Meğer en en en yukarıdaki omzu kalabalık zat 5 kişinin ismini göndermiş. Havacılık hastası olmayan kişileri işe almazlarsa başka sonuç beklemeyin. Daha saat 16:00’da çantasını toplayıp mesaiden çıkmak için aportta bekleyenlerden bir halt olmaz, çalıştığı kurum da batar gider.

 12. Mustafa Kılıç tarafından kaleme alınan önemli bir yazı. Geçenlerde Savunma Sanayi Başkanlığı’nın yayımladığı 7 dakika 45 dakikalık Nuri Demirağ animasyon-belgeselinde 9 tarihsel hatanın da olduğunu göz önüne alırsak, millete hizmet etmiş önemli kurum ve şahısların tarihleri hakkında ciddi derecede bilgi kirliliği olduğu aşikar. Hatalar, efsaneler ve uydurmalar ile kar topu gibi büyüyen bir dezenformasyon döneminde yaşıyoruz.

 13. Sayın Hocam, Mustafa KILIÇ.
  Bence, siz gelmiş geçmiş en iyi THK tarihi araştıramcı yazarısınız. Geçmişten ve günümüze, bu konuda hiç kimse elinize su bile dökemez. Her yazınızın hakkını sonuna kadar veriyorsunuz. Size sonsuz teşekkürler ederim saygılarımla,

 14. Emeğine kalemine sağlık. Şimdi ben çok merak ediyorum, bu kadar hatayı düzeltecek bir yetkili çıkar mı acaba? Lütfen çıksın bir kaç dişimi kırayım!!…

 15. “Bu destekle ilk on yıl (10) içinde 351 uçak satın alınarak … Denilmektedir. Türk Tayyare Cemiyeti ilk on yıl (10) içerisinde 229 tayyareyi hava kuvvetlerine devretmiştir.” Çok doğru. İsimlendirilen uçak sayısı 350 veya biraz daha fazla olabilir. Ancak birçok uçağın birden fazla isimlendirildiği olmuştur. Buna örnek olarak Letov S-16T Smolik’,i gösterebiliriz. Envantere giren uçak sayısı 16 olmasına karşın isim verilmiş verilenlerin sayısı (benim tespitime göre) 27’dir.

 16. Mustafa Bey, Ülkemizin saygın bir kurumu THK tarihi ile İlgili düzeltmeleriniz bu ülkenin sorumlu insanının yapması gerekeni ve bunları belgeleriyle ortaya koyup gerçeğe ulaşmayı kolaylaştıranz dediğimiz davranışları sergileyen bu güzel yazınız için Ben de üzerime düşen teşekkür borcumu bu yazı ile arz etmek isterim. Saygılarımla Yaşar Ertuğrul Destan

 17. Mustafa Hocam üzülmemek elde değil,durum gerçekten vahim.Elinize kaleminize sağlık.İnşallah bu yanlışlar en kısa zamanda düzeltilirde doğruları sayenizde ülkem insanı görmüş olur…tebrikler

 18. Lütfen gösterilen ilgiye bakmadan yazmayı sürdürün. Yakın tarihi tahrif edenler arasında Atatürk’ün yakınlarının da yer aldığını görüyoruz ne yazık ki

 19. Kardeşim Mustafa yazını sonuna kadar okudum haklısın, THK kendi tarihini bilmiyor. Ben Etimesgut tesislerinde iki büyük Fuar yaptım güvenlik Müdürü olarak. O zaman tanıdığım kadarı ile, Teknik personel, uçucu personel ayrımı yapılıyordu. Çalışanlar memnun değillerdi. Kaba saba Müdürleri vardı. Hatta Orgenarilin yanın da birisin azarladım. Konuşurken bize langur_ lungur yapmayın dedi. Bende bu sözcüğü hangi sözcükten aldınızsa sizin tipinize çok uymuş tebrikler. Dedim. Bir şeyde söyleyemedi. Silahlı kuvvetler vakfı başkanı Onur paşada bana teşekkür etmişti. Çalışmaların hoşuma gitti başarılarının devamını dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.