Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar dünyanın en önemli askeri tatbikatlarından biri için ABD’ye gitmek üzere havalandılar.

Türk Hava Kuvvetlerinin ilk kez 1997’de katıldığı Red Flag Tatbikatı’nda bu yıl Türkiye ekibinde KC-135R tanker uçaklarıyla birlikte Konya’dan 132. Filo’nun yanı sıra 141. Filo’dan SoloTürk ekibi de yer alıyor.

KC-135R tanker uçaklarıyla birlikte 132. Filo ve 141. Filo’dan SoloTürk’ün de yer aldığı ekip; Amerikan Hava Kuvvetleri’nin ev sahipliğinde Nevada Eyaleti’ndeki Nellis Hava Üssü’nde gerçekleştirilen ve dünyanın en önemli askeri tatbikatlarından olan Red Flag Tatbikatı için dün sabah saatlerinde  havalandı. Türk Hava Kuvvetleri ilk kez 1997 yılında katıldığı tatbikat 9 Martta başlayacak ve 11 Mart’a kadar devam edecek.

Tatbikatta kırmızı ve mavi kuvvetler oluşturulan senaryoya göre yeni nesil savaş taktiklerini deniyor. Ortak operasyon başta olmak üzere düşman sistemleri yere kurulan elektronik sistemlerle simüle edilerek gerçekçi tehditler oluşturuluyor.

İşte Tatbikata Katılan Türk Ekibi:

Tatbikata katılan Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı 132. Silah Taktik Filosu, Hava Kuvvetleri’ndeki tüm uçak mühimmatlarının atış yönergeleri ve silah alanında öğretmen pilotlar yetiştiriyor. Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ndeki 141. Filo ise hava kuvvetlerindeki F-16 öğretmen pilotlarının standardizasyonundan sorumlu. Aynı zamanda filo, SoloTürk gösteri ekibinin de ana birliği. İntikalin yapılmasını sağlayacak tanker uçaklar ise Adana İncirlik Üssü merkezli 101. Filo’ya ait. Okyanus aşacak F-16’ların yakıtsız kalmadan uçmaları için havadan ikmal yapacak KC-135R uçakları aynı zamanda tatbikatta da görev alacak.

DSC_0083

SOLOTÜRK’ten Gösteri

Red Flag tatbikatının tamamlanmasının ardından SoloTürk ekibi, El Centro Üssü’ne geçecek. Aynı zamanda bu üs, Amerikan Donanma Havacılığı’nın gösteri ekibi Blue Angels (Mavi Melekler) akrobasi takımının da merkezi. Tatbikatın ardından SoloTürk bu üste gösteri yapacak. Türk Hava Kuvvetleri Red Flag ekibi tatbikatın tamamlanmasının ardından yurda dönecek.

Türk Hava Kuvvetleri ilk kez bu tatbikata 1997 yılında katılmıştı. Kırmızı kuvvetlere dahil olan Türk F-16’ları çok sayıda mavi kuvvet uçağını düşürme başarısına sahip olmuştu. Ankara’dan hareket eden Türk ekibi, Nellis’e Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı KC-135R tanker uçaklarının desteği ile uçmuştu.

(Tolga Özbek/Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.