Türk Hava Yolları’nın son beş yıldaki “olay sicili” olağanüstü ve bu nedenle havayolunun emniyet notunun beş yıldızdan en yüksek olan yedi yıldıza yükselmesiyle sonuçlandı.

Sektörde bir ilk olan AirlineRatings.com, havayolları için bir olay derecelendirmesine ulaşmak için önceki beş yılın ciddi olay kayıtlarını incelemektedir.

AirlineRatings.com Genel Yayın Yönetmeni Geoffrey Thomas “Türk Hava Yolları’nın emniyet sicili mükemmel ve her temas noktasında yolcu emniyeti her şeyden önemlidir, ayrıca, “İyileştirilmiş emniyet derecelendirme sistemimiz, Türk Hava Yolları gibi mükemmel rekorlara sahip havayollarının başarılarını takdir ediyor” dedi.

Bazı pilot performans konularında endüstri genelinde artan bir endişe olduğunu, bu yüzden derecelendirme sisteminin sonuçlara daha fazla odaklanılması için geliştirildiğini ekledi.

Türk Hava Yollarında son derece düşük bir olay oranı bulunduğunu ve çok azının pilot hatasından kaynaklandığı belirtildi.

Thomas, Bu performans ve yolcular için COVID-19 uyumluluğunun, Türk Hava Yolları’na yedi yıldızla en yüksek emniyet derecesini kazandırdığını söyledi. COVID öncesinde Türk Hava Yolları, 374 uçak ile 52’si yurt içi, 13’ü Amerika Birleşik Devletleri ve 11’i Almanya’da olmak üzere 127 ülkede 331 noktaya işletiyordu. Bugün itibarı ile THY 382 uçakla operasyona devam etmektedir.

AirlineRatings.com kriterlerine göre üç ayrı derecelendirme yapılmaktadır. Bunlar Emniyet Oranı, Ürün Geliştirme ve Covid 19 uyumluluğu konularıdır. Türk Hava Yolları Emniyet Oranında 5/7, Ürün Geliştirmede 6/7 ve Covid 19 uyumluluğunda ise 7/7 oranı ile öne çıkmıştır.

Detaylı bilgi için aşağıdaki adresten faydalanabilirsiniz.  (https://www.airlineratings.com/safety-rating-tool/)

Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yollarını başarısından dolayı kutlar, kazasız emniyetli uçuşlar dileriz.

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.