Türk Hava Yolları’nın Boeing 737 MAX siparişinde azaltmaya gitmek üzere masada olduğu iddia ediliyor.

Lion Air ve Etiyopya Hava Yolları kazası sonrasında yere indirilen ve de kazaların sorumlusu olarak görülen MCAS sisteminde geliştirmelerin yapıldığı Boeing 737 MAX uçakları ile ilgili olarak Türk Hava Yolları’nın tekrar masaya oturduğu iddia ediliyor.

Sipariş iptali konusunda kara bulutların dağılmadığı Boeing 737 MAX konusunda Türk Hava Yolları’nın sipariş adedini düşürmek üzere Boeing ile masada olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre Türk Hava Yolları Boeing 737 MAX siparişlerinden 10’unu iptal ederek bu uçakların yerine Boeing 787-9 Dreamliner uçakları almayı düşünüyor.

Türk Hava Yolları’nın Mart 2018’de 25’i kesin 5’i opsiyon olmak üzere 30 adet sipariş ettiği Boeing 787-9 Dreamliner uçaklarından ilkinin üretimine başlanırken uçağın Haziran ayında filoya katılması ve ilk olarak İstanbul-Antalya uçuşların kullanılması planlanıyor.

YERE İNDİRİLEN MAX’LER İSTANBUL HAVALİMANI’NDA

Türk Hava Yolları’nın 10 Mart’ta meydana gelen Etiyopya Hava Yolları kazası öncesinde teslim aldığı 11 adet Boeing 737 MAX ve 1 adet Boeing 737 MAX 9 uçağı İstanbul’da yere indirme kararı kapsamında parka alınmış durumda.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.