Türk Hava Yolları, teknoloji girişimi topluluğu Plug-and-Play’in inovasyon platformu ortaklarından biri oldu. Türk Hava Yolları, dünyada rekabetin en yoğun yaşandığı hava ulaşımı sektöründe ulaştığı etkin pozisyonu korumak adına inovasyona verdiği ağırlığı artırıyor.

Türk Hava Yolları, teknolojik girişimleri ve kurumları bir araya getirerek farklı endüstrilere inovasyonu ulaştırmayı hedefleyen, Silikon Vadisi merkezli teknoloji girişimi topluluğu Plug-and-Play’in seyahat ve konaklama sektörü için oluşturduğu inovasyon platformunun ortaklarından biri oldu.

Küresel taşıyıcı bu platformda seyahat sektörünün geleceğine yön verecek teknolojileri keşfetmeyi, desteklemeyi ve ölçeklendirmeyi hedefliyor. Bu işbirliği kapsamında Türk Hava Yolları, geleceğin seyahat ürünleri ve servisleri üzerinde çalışan en iyi girişimlerin belirlenmesine yardımcı olurken, erken aşama ya da büyüme evresindeki global teknoloji girişimlerine de erişim sağlayabilecek.

Plug-and-Play 2016 yılı içerisinde gerçekleştireceği iki programın her biri için 20-30 girişimi kabul edecek. Seçilecek girişimler 3 ay sürecek program boyunca seyahat ve konaklama sektöründeki havayolu, otel, online seyahat acenteleri, global dağıtım sistemleri gibi tüm dikey alanların kategori liderlerinden mentorluk alma imkânına da sahip olabilecekler.

Bu işbirliği hakkında görüş beyan eden Türk Hava Yolları Kurumsal Gelişim ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Ali Serdar Yakut; “İş modellerini etkileyen yeni teknolojiler günden güne daha da karmaşıklaşırken, birçok sektör genelinde bu sürece uyum sağlayabilmek adına, yenilikleri yakından takip etme zorunluluğu beliriyor. Türk Hava Yolları olarak bu ihtiyaçlar doğrultusunda yeni teknolojilerin kullanımıyla katma değer yaratacak iş fikirlerini hayata geçirmek için Dijital İnovasyon birimini kurduk. Bu birim, büyük bir yatırım kararı almadan önce test edilip, kanıtlanması gereken teknolojilere ve stratejik fırsatlara odaklanacak. Müşteri deneyiminde yıkıcı etki yaratacak teknolojileri araştırıp, değerlendirip, test edip, uygulayacağız. Temel araçlarımızı teşkil edecek; başarı için açık inovasyon ve birlikte çalışma prensibi çerçevesinde, ekosistemde yer alan diğer kurumlarla birlikte farklı işbirlikleri geliştirmeyi planlamaktayız. Plug-and-Play ile yaptığımız bu işbirliği, yeni nesil girişimler gibi düşünmek, aksiyon almak ve inşa etmek noktasında bizler için stratejik önem taşıyor.” dedi.

Plug-and-Play yönetici ortağı Amir Amidi ise; “Türk Hava Yolları’nın seyahat odaklı inovasyon platformumuza katılımından dolayı çok memnunuz. Daha önce Türk Hava Yolları ile farklı noktalara uçtum ve bunların hepsi de benim için çok özel ve çok keyifli deneyimlerdi. Türk Hava Yolları’nın teknoloji hedefleri ile paralel olarak 2016’da IoT, yapay zekâ ve öğrenme, robotik, artırılmış ve sanal gerçeklik alanlarında teknoloji üreten lider girişimleri, havayolunun inovasyon ekibiyle bir araya getirerek ortak projeler geliştirilmesine olanak sağlayacağımız için son derece mutluyuz.” dedi.

*2015 Skytrax Değerlendirmesi

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.