Türk Hava Yollarının 85. Yıl Reklam Filmindeki Caravelle

0

Reklam filminde anlatılanlar özellikle gençler için birçok olayı detaylı bilemeyecekleri kadar eski. Gururla izlediğim reklam filminde canlandırılan olayları kendi hissettiklerimle anlatmak istedim, “THY kendi müzesini kurmalı” sözümü gediğine koyarken.

Her Hikayenin Bir Başlangıcı Vardır

Bayrak taşıyıcı havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları, hizmette 85. yıl reklam filmini geçtiğimiz günlerle yayınladı. Büyük bir sevinç ve gururla izlediğimiz film, 1947 yılında TC-ABA tescilli  Douglas DC-3 uçağıyla yapılan ilk yurtdışı uçuşu ile başlıyor. DC-3 ve askeri-yük versiyonu olan C-47 versiyonu uçaklardan oluşturulan ilk filo, şimdiki gibi fabrika çıkışlı alınmamıştı. Bu uçaklar satın alındıktan sonra büyük emeklerle uçar hale getirilmişti. Tıpkı yıllar sonra PAN AM World Airways’den çıktıktan sonra çölde bekleyen Boeing 707 uçağınının Türk teknisyenlerin büyük çabalarıyla uçar hale getirilmesi gibi.

Ordusuna Destek Havayolu

Sonrasında 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında ülkemize ambargolar uygulanırken Libya Lideri Muammer Kaddafi’nin yaptığı askeri yardımları taşımak üzere koltukları sökülen 4 adet DC-9 uçağının anlatımıyla devam ediliyor. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır diyerek göğsümüz gururla kabartılıyor. Bu sahnede dış görüntü olarak DC-9 uçağı animasyon yapılmış fakat iç mekan çekimleri ise bir Sud Aviation Caravelle uçağında yapılmışa benziyor.

Bu olay Türk Hava Yollarının ülkesini, ordusunu düşünerek yaptığı ilk çalışma değildi. McDonnell Douglas DC-10’lar alınırken, olası bir barış harekatında Ada’ya 400 askeri aynı anda indirebilme fikri etkili olmuştu.

Yardımsever Ulusun Havayolu

Bir sonraki sahnede ise, 1985 yılında İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da mahsur kalmış Japon vatandaşlarının THY’na ait bir DC-10 uçağıyla kurtarılması işleniyor. Bu konu Ertuğrul 1890 filminde de işlenmişti ve hatta THY bir Airbus A-330 uçağını retro tabir edilen nostaljik pijama üniformasıyla boyamış, adını da Ertuğrul faciasının yaşandığı yerin ismi olan “Kushimoto” olarak belirlemişti. Bu yazım için Tıklayınız.

Uçakta Doğum Heyecanı

Sonrasında havacılıkta çok nadir rastlanan heyecanlı bir olayla devam ediyor reklam filmi. 1990 yılında THY’na ait bir Boeing 727 uçağının içinde buluyoruz kendimizi. Bir erken doğum sancılarıyla kabin ekibi galley olarak adlandırılan uçağın mutfak bölümünü bir perde ile doğumhaneye dönüştürüyor. Yolcular doğan bebeğin ağlama sesine alkışlarla karşılık veriyor. Bu duygusal sahne, perdeyi örten kabin görevlisinin gerçekte o uçuşta doğan bebek olduğunu öğrendiğimde daha da duygulanmama sebep oluyor.

Sevdik mi Tam Severiz

2002 yılında Dünya Kupasında Futbol Milli Takımımızın Dünya 3.sü olup, THY’na ait bir Airbus A-340 uçağıyla yurda dönüşü esnasında Türk Hava Kuvvetlerine ait f-16 uçaklarının refakatinde uçması ile o güzel günler hafızamızda canlanıyor. Bahçede oturup çayımızı yudumlarken, bakışları daima gökyüzünde olan biri olarak bu kocaman kuşu görmüştüm. Yanındaki F-16’ları fark etmem çok zaman almamıştı. Gördüklerim inanılmaz güzeldi.

Türk Beklenendir

Sonra 2012 yılında Somali’ye uçan ilk uluslararası firma olarak, bu yoksul ülkeyi Dünya ya açılmasını sağlayıp, misyonunu “Dünyanın en çok ülkesine uçmak, rakam değil gönül meselesiydi” diyerek “Türk Beklenendir” sözünü haklı çıkarıyor.

Seninle gurur duyuyoruz Türk Hava Yolları

Koltukları sökülen DC-9 sahnesine dönecek olursak, bir DC-9 hayranı olarak ve bu uçaklarla çok sayıda seyahat yapmış bir havacılık sedalısı olarak iç çekimlerde kullanılan uçak kesinlikle DC-9 değil. Bu sahnede ya animasyon yapmışlar yada daha büyük ihtimalle TC-ABA tescili ile İstanbul Airlines’da görev yapmış şimdilerde ise İstanbul Havacılık Müzesinde sergilenen Sud Aviation Caravelle tipi uçağın içi kullanılmış. Bu uçak tipiyle hiç uçma şansım olmadı fakat yıllar sonra müzede özel izinle içini ziyaret edip fotoğraflama şansım olmuştu. Fotoğraflar için Tıklayınız.

Ülkemizde maalesef ne bir McDonnell Douglas DC-9, DC-10, Boeing 727 veya Airbus A-300 ve A-310 uçağı sergilenmiyor. Bu konuda Gölyaka Hava Sporları Derneği olarak sergilenmek üzere ülkemize bu uçak tiplerini kazandırma çalışmaları yapıyoruz. Bu uçakları Gölyaka’ya yapmayı planladığımız Hava Parkında yapacağımız müzede sergilemek istiyoruz. O zaman THY 100. yıl reklamını TC-JAA’nın içinde neden çekmesin?

İstanbul Havacılık Müzesinde sergilenen İstanbul Airlines TC-ABA Caravelle uçağının içi

İstanbul Havacılık Müzesinde sergilenen İstanbul Airlines TC-ABA Caravelle uçağının içi

Tipik Caravelle tasarımı uçak penceresi

Tipik Caravelle tasarımı uçak penceresi

Gerçek DC-9 kabini. Filmdekinden daha uzun ve yüksek tavanlı

Gerçek DC-9 kabini. Filmdekinden daha uzun ve yüksek tavanlı

Filmdeki DC-9 olarak gösterilen uçak

Filmdeki DC-9 olarak gösterilen uçak
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.