25 Haziran günü Anna Filina adlı Rusya vatandaşı genç kadın, Antalya Havaalanı’na geldiğinde “bir tuhaflık” olduğunu  kısa süre içinde anladı. Kendisini, memleketi olan Yeketerinburg şehrine götürecek charter uçağı için check-in başlamıştı, ama işlem yaptıran tek bir yolcu bile yoktu.

Anna “001” numaralı biniş kartını alarak çıkış kapısına, uçağa binmeye gitti. Tuhaflık devam ediyordu: Burada da bir tek yolcu bile beklemiyordu.

Kalkış saatine 15 dakika kala durumda değişiklik görmeyen Anna paniklemeye, bir yanlışlık olup olmadığını anlamaya çalıştı, sordu. “Her şey normal” dendi. Uçak zamanında kalkacaktı.
Ama küçük bir ayrıntı vardı: Dev charter uçağında tek yolcu Anna’ydı!
Yaşadığı bu “maceralı yolculuğu” Telegram ve Instagram hesabında video ve fotoğraflarla paylaşan Anna, “Kalkışa 15 dakika var, kimse yok. Acaba pilot durumun  farkında mı?” diye sormadan edemedi.
Uçağa binerken, 12 kişilik ekip dışında tek yolcu olduğunu öğrendi. Hostesler de onu görünce şaşırmışlardı.
Böylece Anna Filina, Antalya’dan Yekaterinburg’a tek başına, bir nevi “özel uçakla” döndü. Ve bu “özel uçak kiralama”nın maliyeti sadece 3 bin ruble, yani 360 lira civarıydı!
Anna Filina, sıra dışı uçuş hikayesini Instagram sayfasında paylaştı. Hikayede genç kadın, boş koltuklu uçağın resimlerini yayınladı.
Anna, “İlk tuhaflıklar, check-in konturunda yalnız olduğumu fark ettiğimde havaalanında başladı” diyor. 001 numaralı biniş kartını aldıktan sonrasını, “Biniş kapısına yürüdüm. Burada da kimse yoktu. Bir saat boş salonda oturdum ve neden kimse olmadığını anlamadım. Zaman zaman hafif paniğe kaplandım” diye ekliyor.
Ve devamını anlatıyor:
“Uçakta benim kadar şaşkın hostesler tarafından karşılandım. Tek bir yolcu olduğunu onlar da bilmiyordu.”
Peki neden böyle oldu?

İşin aslı, Türkiye’ye charter uçuş yasağının kaldırılmasının ardından Yekaterinburg’dan Antalya’ya tamamen turist dolu giden uçak, henüz tatilimi tamamlayıp eve dönecek kimse olmadığı için dönüşte tamamen boştu.

Uçağın, Türkiye tatilini sabırsızlıkla bekleyen yeni turist kafilelerini getirmek için hemen Yekaterinburg’a dönmesi gerekiyordu; bomboş da olsa.

İşte Anna, bu ilk seferi yapan charter uçağında denk gelmişti. Bu sayede, “özel uçakla” memleketine dönme keyfi yaşadı! Yolcu beklemeyen hostesler, kendi yemeklerini Anna ile paylaşmayı da ihmal etmediler.

Anna, uçuş tecrübesini, “Anladığım kadarıyla bu, Antalya’dan Yekaterinburg’a yapılan ilk uçuştu. Eylülden beri Türkiye’de yaşıyorum, görünüşe göre benden başka Rusya’ya uçup gitmek isteyen kimse yoktu, çünkü turistler Türkiye’ye yeni gelmeye başlamıştı. Unutulmaz bir yolculuk oldu” diye anlatıyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.