Türkiye’nin 2030’a kadar Ay’a uzay aracı gönderme hedefi, Rusya’da ayrıntılarıyla açıklandı.

16 Haziran Salı günü St. Petersburg’da düzenlenen Küresel Uzay Keşif Konferansı’nda konuşan Türkiye Uzay Ajansı (TUA) başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, ilk test görevini 2023’te gerçekleştireceklerini duyurdu.

Ay aracını fırlatılacak roketin, Türkiye’de şu anda geliştirilmekte olan hibrit bir motoru kullanacağı ve yerli üretim olacağı ifade edildi.

Her şey planlandığı gibi giderse uzay aracının fırlatmaya hazır olduğundan emin olunması için roketin bir prototipi, 2023’ün sonlarında Ay’a uçacak.

Yıldırım’ın aktardığına göre uzay aracının kendisi 2028 veya 2029’da fırlatılacak. Ay’a yumuşak bir iniş yapacak araç, yüzeyden bilimsel veriler toplayacak.

“Ay’a ulaşmak için kendi motorumuzu kullanmayı düşünüyoruz” diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak ilk aşamada roketimizi alçak Dünya yörüngesine yerleştirmek için uluslararası işbirliğine başvuracağız.”

Türkiye önümüzdeki yıllarda bilimsel deneyler yapması için Uluslararası Uzay İstasyonu’na bir Türk astronot göndermeyi de planlıyor.

Bu plana dair açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Taraflarla görüşmelerimizi sonuçlandırmaya çalışıyoruz” dedi ve ekledi: “Birkaç ay içinde kesinleşecek ve eğitim sürecine başlayacağız.”

Türkiye’nin Ay hedefi, ilk kez 9 Şubat 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.