Türkiye’ye karşı vize yaptırımının kapsamını genişleten Rusya, birkaç gün önce hususi ve hizmet pasaportu olan Türk vatandaşlarının Rusya’ya seyahat edebilmesi için artık vize almaları gerektiğini açıklamıştı.

Türkiye’ye karşı vize yaptırımının kapsamını genişleten Rusya  Federasyonu, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport hamili  Türk vatandaşlarımıza vize uygulamaya başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde vize uygulamasının kapsamı Rusya’ya seyahat edecek olan hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşlar açısından da genişletilmişti.

Bu nedenle, Rusya Federasyonu’na seyahat edecek olan umuma mahsus, hizmet ve hususi pasaport hamili vatandaşların, seyahatlerinden önce Rusya Federasyonu’nun büyükelçilik veya başkonsolosluklarından seyahat amaçlarına uygun vize almaya başlamışlardı.

Türkiye’den anında yanıt geldi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada “Hizmet pasaportu hamili Rusya Federasyonu vatandaşlarına yönelik vize uygulaması başlamıştır.” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

Hizmet Pasaportu Hamili Rusya Federasyonu Vatandaşlarına Yönelik Vize Uygulaması , 18.04.2016

“Türkiye’ye seyahat edecek hizmet pasaportu hamili Rusya Federasyonu vatandaşlarına 15 Nisan 2016 tarihinden itibaren vize uygulanmaya başlanmıştır. Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki diplomatik ve konsüler temsilciliklerine sürekli görevle atanan hizmet pasaportu hamili Rusya Federasyonu vatandaşları ile aile fertleri vizesiz seyahat edebileceklerdir. Diplomatik ve umuma mahsus pasaport hamili Rusya Federasyonu vatandaşları için vize muafiyeti devam edecektir.”

(Bağımsız Havacılar)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.