Uçak bileti satan seyahat acentelerinin genel sorunlarının ele alındığı TÜRSAB toplantısı İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.

17 Haziran 2015 Çarşamba günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda; TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün, Sayman Üye Muammer Güner, Yönetim Kurulu Üyeleri Hande Aslanalp, Beste Emre Güngör, Kenan Bozkurt, IATA komitesi Başkanı Moris Kohen Kasar ve Komite üyeleri ile yaklaşık 160 üyemizin katıldığı ve uçak bileti satan seyahat acentelerinin genel sorunları görüşüldü.

Türk Hava Yolları ile ilgili olarak, seyahat acentelerimizin ciddi şikayetlerine neden olan “Affiliate Programı” ve THY’nin sadece kendi satış ofislerinden sattığı, acente satışına kapalı olan 12-24 yaş arası gençlere yapmış olduğu %30 indirimli biletler ve Corporate Club müşteriler için yılbaşında kullanıma açılması düşünülen UATP Universal Air Travel Plan Kart konuları görüşüldü.

dsc_0211_12981_6652111

Lufthansa gurubuna bağlı hava yollarının GDS (Global Distiribution Systems-Küresel Dağıtım Sistemleri) üzerinden yapılan rezervasyonlara DCC (Distribution Cost Charge- Dağıtım Maliyet Bedeli ) uygulaması ile acentelerden bilet başına almak istediği 16 euro ek ödeme konusu görüşüldü.

Ayrıca, Pegasus Hava Yolları ve Booking.com web sitelerine karşı başlatılan hukuki süreç, Pegasus hava yolunun eve teslim vize hizmeti ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün “Havayolu bilet fiyatları, rezervasyon, satın alma ve tanıtım faaliyetleri” konulu genelgesi” ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile sürdürülen “Hava Yolu Uçak Bileti Genel tebliği” ile ilgili görüşmeler hakkında üyelere bilgi verildi.

dsc_0246_12981_6651619

Diğer yandan, IATA acentelerin vergi dairesi onaylı yıllık bilanço ve kar-zarar hesaplarının BSP link kanalıyla zamanında yüklenmesi konusu hatırlatıldı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.