Ana Sayfa Genel Havacılık TUSAŞ, ağır sınıf taarruz helikopteri için Ukrayna ile sözleşme imzaladı

TUSAŞ, ağır sınıf taarruz helikopteri için Ukrayna ile sözleşme imzaladı

0

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (TUSAŞ) ve Ukrayna’nın “Motor Sich” firması ağır sınıf taarruz helikopter motoru için sözleşme imzaladı. Buna göre Motor Sich firması ile yapılan anlaşma kapsamında 14 adet motor tedarik edilecek. Ağır sınıf taarruz helikopterinin ilk uçuşu 2023 yılında gerçekleştirilecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (TUSAŞ) ve Ukraynalı “Motor Sich” firması arasında Ağır Sınıf Tarruz Helikopter motoru için sözleşme imzalandı. Ukraynalı “Motor Sich” firması ile yapılan anlaşma ile 14 adet motor tedarik edileceği ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin uçuşunun 2023 yılında gerçekleştirileceği bildirildi. Türk Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi (TUSAŞ) arasında imzalanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi ile geliştirilecek helikopter için çalışmalar devam ettiği kaydedildi. Mevcut ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına sahip olacak Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri için önemli bir eşik daha tamamlandı. 2025’e kadar toplam 14 adet motor teslimatının yapılması planlanırken, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ne ait olacak motorların ilk teslimatının 2 adet olacak şekilde Eylül 2022’de yapılması bekleniyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“Söz verdiğimiz gibi 2023 yılında uçuşunu gerçekleştirecek Ağır Sınıf Taarruz helikopterimiz için önemli ve kritik bir aşamayı daha tamamladık. 2019 yılında Savunma Sanayii Başkanımız öncülüğünde imzaladığımız projeyi aradan 2 yıl sonra yeni bir sözleşme ile harekete geçirdik. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında 2023’e TUSAŞ olarak iddialı bir giriş yapacağız. Neredeyse tüm projelerimizin uçuş yapacağı bir yıl olacak.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.