TUSAŞ- Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.  “TAI GmbH” adı ile Hamburg-Almanya’da yeni bir havacılık şirketi kurdu.

TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Avrupa’daki en önemli havacılık ve uzay sanayii merkezlerinden biri olan Hamburg’ta bir şirket kurmanın, TUSAŞ’ın büyüme stratejisinin bir parçası olduğunu ve bu yönde gerçekleştirilecek olan faaliyetlerde ilk adımı teşkil edeceğini belirtti.

%100 TUSAŞ sermayesi ile kurulan ve Almanya’da, Avrupa’nın merkezinde yer alan TAI GmbH’nin  ana amacı, TUSAŞ’ın havacılık alanındaki kapasitesini artırarak geliştirmek olacak.

TAI GmbH, tasarım, geliştirme, govde imalatı, destek hizmetleri alanında faaliyet gösterecek. Şirket aynı zamanda potansiyel uzay ve havacılık şirket alımları konusunda da yetkili olacak. Bu konuda bir Alman firması ile müzakereler devam etmekte olup konu ile ilgili açıklamaların kısa sürede yapılması bekleniyor.

TUSAŞ bu hareketi Avrupa’daki uzay ve havacılık sektörü ile ve asıl olarak AIRBUS Grubu ile kaynaşma yolunda stratejik bir adım olarak değerlendiriyor. AIRBUS’ın ana alt yüklenicisi olarak daha büyük sorumluluklar alarak daha hacimli ve daha sofistike havacılık parçaları ve ürünleri geliştirip üretmek adına daha fazla değer sağlamak arzusunda olan TUSAŞ, Türkiye’de bulunan merkezi sayesinde uygun fiyatlı çözümler üretmeyi planlıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.