Rada, tutuklu milletvekili Savçenko’yu AKPM Ukrayna Grubu üyesi yaptı

Ukrayna Parlamentosu, Rus gazetecilerin öldürülmesinde suç ortağı olmakla suçlanan ve Rusya’da tutulmaya devam eden Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko’nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna heyetine dahil edilmesini kararlaştırdı.

Bunun yanı sıra Ukrayna milletvekilleri uluslararası kuruluşlar ve parlamentolar arası asambleleri Savçenko’nun serbest bırakılması konusunda destek göstermeye çağırdı.

İlgili karar Ukrayna Parlamentosu tarafından 25 Aralık tarihinde 321 milletvekili oyuyla kabul edildi.

Uluslararası kuruluşlara yapılan başvuruda, Nadejda Savçenko’nun yanı sıra Rusya’da tutuklu bulunan diğer Ukraynalılar da yer alıyor.

Daha önce Nadejda Savçenko’nun avukatı Nikolay Polozov, Savçenko’nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) Ukrayna temsilcisi olacağını açıklamıştı. Polozov, Rusya mevzuatına göre Savçenko’nun uluslararası dokunmazlığı aldığı zaman serbest bırakılmak zorunda kalınacağını ve zorla Rusya’da tutulmasının mümkün olmayacağını kaydetti.

Rusya’da Başsavcılık önünde Savçenko’ya destek eylemi

Rusya Başsavcılığı binasının önünde 25 Aralık tarihinde Nadejda Savçenko’ya destek eylemi yapıldı.

Grani.ru sitesinde yer alan haberde eylemcilerin mavi ve sarı renkli meşaleleri yakarak “Nadejda Savçenko, Kremlin cuntasının esiri” yazılı pankart tuttu.

Nadejda Savçenko davasında denetim yapılması talebiyle savcılığa ikinci kez başvurduklarını anlatan eylemcilerden biri Reid Lynne, “Ucuz resmi cevaplarınız ile bizden kurtulamazsınız! Sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti temsilcileri tarafından kaçırılan Nadejda Savçenko’nun serbest bırakılmasını veya savaş esirlerinin tüm hakları sağlanarak savaş esiri olarak ve egemen bir devlet olan Ukrayna’daki askeri eylemleri savaş olarak tanınmasını talep ediyoruz!” diye kaydetti.

Ardından eylemciler, “Nadejda Savçenko serbest bırakılsın!” diye tempo tuttu.

Birkaç dakika devam eden eylemde polisin engel olmadığı ve eylemcilerden kimseyi gözaltına almadığı belirtildi.

Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, 18 ya da 19 Haziran tarihinde Lugansk bölgesi Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı. 20 Haziran’da İnternette Nadejda Savçenko’nun sorgusunun videosu yayınlandı. 8 Temmuz tarihinde Savçenko’nun Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunduğu öğrenildi. Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Rus gazetecileri öldürmekle suçlanıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Nadejda Savçenko’nun Rusya’ya sevk edilmesine ilişkin dava açıldı.

Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Ekim ayında düzenlenen Parlamento seçimlerinde Batkivşçina Partisi’nden milletvekili oldu, 19 Kasım tarihinde ise Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, Savçenko’yu Ukrayna Parlamentosu milletvekili olarak kaydetti. Ardından Savçenko, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden istifa mektubu yazdı.

(QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.