Çankırı Belediyesi’nin temalı kütüphaneler projesinin önemli ayaklarından birisi olan uçak kütüphane düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Düzenlenen törene Ak Parti Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya ile Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, Ak Parti İl Başkanı Celal Kaman, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Belediye Başkanı İrfan Dinç’in eşi Zeynep Perihan Dinç,  bürokratlar ve vatandaşlar ile çocuklar katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı İrfan Dinç, dijital bir devrim yaşandığını belirterek “Bu devrimin kurbanları da maalesef çocuklarımız. Bizler çocuk projelerimize ayrı bir önem veriyoruz. İddia ediyorum Çankırı Belediyesi’nin çocuk projeleri hem Türkiye’ye hem de dünyaya model olacak projelerdir. Çocuklarımıza özel önem vermek zorundayız. Çocuklarımız konusunda bıraktığımız boşlukları başkalarının doldurmasını istemiyoruz. Dolayısı ile Çankırı Belediyesi  olarak bu işe çok önem veriyor ve ciddi bütçeler ayırıyoruz. Bu projelerden bir tanesi temalı projelerdir. Ayrıca eğitim alanında yaptığımız projeler kapsamında okullarımıza yine 30 tane Z kütüphane kazandırdık. Merkez ve köyler dahil hiçbiri okulumuzda Z kütüphane kalmayacak şekilde çalışıyoruz.  İddia ediyorum, eğitime yaptığımız çalışmalar sonucu on yıl sonra Çankırı Türkiye’de okuma oranının en yüksek olduğu illerden birisi olacak.” dedi.

“Sırada Gemi Ve Denizaltı Kütüphaneleri Var”

Başkan Dinç, vatana ihanet ve Allah’ı inkar dışındaki her türlü okumayı desteklediğini de belirterek “Çocuklarımıza okumayı cazip hale getirmek ve dijital ortam karşısında çocuklarımızı farklı ortamlarda buluşturmak adına tren, uçak ve gemi projesi düşündük. Tren kütüphaneyi açtık, uçağı açıyoruz, gemi kütüphanenin ihalesi hazır. Buradan dünyada yine bir ilk olacak denizaltı kütüphane müjdesi vermek istiyorum. Çocuklarımız gölün altında denizaltının içinde kitap okuyacaklar. Çocuklarımızın sıradan insan olmaması için okuması ve bilgilenmesi lazım. Okuyup milli ve manevi değerlerine sahip bir şekilde yetişmeleri lazım. Büyük liderimizin ortaya koyduğu 2023-2071 hedeflerini gerçekleştirmek için donanımlı bireylere ihtiyacımız var. Bu yüzden yavrularımıza kitap okumayı cazip hale getirip okuma alışkanlığı kazandırıp, nitelikli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlıyoruz” şeklinde konuştu.

Çankırı Milletvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu da konuşmasında ilk emri oku olan bir medeniyetin mensupları olmaktan gurur duyduklarını belirterek, Çankırı Belediyesi’nin yaptırdığı bu kütüphanenin de okuma alışkanlığının edinilmesinde önemli bir katkı sağlayacağını söyledi.

“Çankırı Uçak Hızıyla Geleceğe Hazırlanıyor”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’da Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’in çılgın projeleri gerçekleştiren çılgın bir belediye başkanı olduğunu belirterek “Bugün muhteşem bir eser açıyoruz. Öncelikle Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Dev bir uçak hava alanı olmayan Çankırı’ya indi. Eğitim yılının açılışına güzel bir eserle başlıyoruz. Sanırım belediye başkanımız şunu düşündü. Uçak hızıyla hayata hazırlanmak ve uçak hızıyla eğitimde yol almak çok önemli. Az önce tren kütüphaneyi gezdik. Orada geçmişten gelen teknolojiyi birlikte gördük. Şimdi geleceğin inşa edildiği, daha yüksek bir teknolojinin ortaya konulduğu bir eserin açılışındayız. Ülkemizde okuma oranını artırma yanında çocuklarımızı okuduğunu iyi tahlil edecek şekilde yetiştirmemizin önemini 15 Temmuzda gördük. Uçağın motoru yok ama gövde burada hayaller burada inşallah Çankırı’mızda geleceğin uçak pilotlarının, uçak mühendislerinin ve altını çizerek söylüyorum, astronotların yetiştirildiği bir olur. Diğer belediyeler de böyle projeleri örnek alıp hayata geçirsinler.” diye konuştu.

Uçak Kütüphanenin açılışını çocuklarla birlikte yapan protokol daha sonra uçak kütüphaneyi gezdi. Uçuş ömrünü tamamladıktan sonra 5 tır ile İstanbul’dan Çankırı’ya getirilen Airbus A 300 tipi yolcu uçağı Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nın üst kısmına yerleştirilip kütüphane haline getirildi. Kütüphane içerisinde çocukların rahat bir ortamda kitap okumaları sağlanırken, uçağı görmeyen çocuklar kokpitteki pilot koltuğuna oturup gerçek bir uçağın uçurma hayalleri de kurabiliyor.

Tören öncesi daha önce açılan Tren Kütüphanesi’nde de incelemelerde bulunan Erol Kaya ve beraberindeki heyete Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.