Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaHavacılık HaberleriUçak yolculuğunda kendinizi koronavirüsten nasıl korursunuz?

Uçak yolculuğunda kendinizi koronavirüsten nasıl korursunuz?

Bazı dezenfektanlar virüs ve bakterilerin tamamını öldürebilme kapasitesine sahip.

Koronavirüs dünyaya yayılmaya devam ederken, havayolu şirketleri uçuştan önce uçakları sterilize etmek için süper güçlü dezenfektanlara yöneliyor.

Çin anakarasına uçuşların iptal edilmesiyle sarsılan Hong Konglu havayolu şirketi Cathay Pacific, her uçuştan sonra yemek masaları ve kolçaklar da dahil olmak üzere uçaktaki yüzeyleri dezenfekte ediyor. Koronavirüslü yolcu taşıyan uçaklara fazladan detaylı temizlik ve dezenfeksiyon uygulanıyor.

Qantas, Hepatit B’den uçuklara kadar her şeyi öldüren Viraclean dezenfektanını kullanıyor. Avustralya ulusal havayolu da her uçuştan sonra diğer şeylerle beraber koltuk başlıklarını, yastık kılıflarını ve battaniyeleri çıkarıyor.

Korean Air da benzer şekilde tetikte ve uçaklarını dezenfekte etmek için MD-125 kullanıyor. Üreticisi şirkete göre bu temizleme solüsyonu, HIV’den kızamığa kadar bakteri ve virüsleri öldürebilir.

Ancak eğer daha fazla tetikte olmak istiyorsanız, kendinizin de alabileceği önlemler var.

Uçakta koronavirüse yakalanma olasılığı nedir?

Hastalıklı bir kişinin hemen yanında oturmuyorsanız, uçak kabinindeki hava yoluyla koronavirüse yakalanma riskiniz nispeten düşüktür.

Uçak, uçuş sırasında dışarıdan temiz hava çeker. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) raporuna göre, yüksek irtifada çok az mikroorganizma olduğu ve 250 santigrat derecenin üzerinde ısıtıldığı için uçak steril kabul ediliyor.

Kabinlerdeki havanın yaklaşık yüzde 50’si devridaim oluyor ama bu hava, uçağa geri pompalanmadan önce cerrahi ortamlarda kullanılanlara benzer hava filtrelerinden geçiyor.

Bu da bir uçuşta virüse yakalanacaksanız bunun muhtemelen virüslü biriyle veya yüzeylerle temastan kaynaklanacağı anlamına geliyor.

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar kalır?

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, Kovid-19 olarak bilinen bu koronavirüs türünün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığı kesin değil.

Bununla birlikte, Kovid-19 diğer koronavirüsler gibi davranıyor görünüyor. Bu da herhangi bir yerde birkaç saat ile birkaç gün arasında hayatta kalabileceği anlamına geliyor.

Uçak koltuğumu dezenfekte etmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Koronavirüsten etkilenen bölgelere seyahat eden havayolu şirketleri temizlik rutinlerini artırdı ve bu da riskleri azalttı.

Fazladan dikkatli olmak istiyorsanız, kendi dezenfektan mendillerinizi yanınızda getirmeye değer; sadece ambalajda koronavirüsün listelendiğinden emin olun.

Haberin devamı için; Tıklayınız

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

FSB yolcuların IP ve banka kartı bilgilerini istiyor

Rusya'da 1 Eylülden itibaren ülkeden ayrılanların banka kartı, IP, elektronik posta, telefon ve şifre...

DHMİ Yönetim Kurulu Üyeliğine Kamuran Yazıcı atandı

Devlet Hava Meydanları İşletmesinde (DHMİ) açık bulunan Yönetim Kurulu Üyeliğine atama yapıldı.23 Şubat 2024...

İspanyol Hükümeti, uluslararası rotalara bağlanmaması halinde iki buçuk saatten kısa iç hat uçuşlarını yasaklıyor

İspanyol hükümeti,  hızlı tren alternatifi olması durumunda iki buçuk saatten az süren iç hat...

flypgs.com Magazin’in Şubat-2024 sayısı yayımlandı

Pegasus Hava Yollarının düzenli olarak yayınladığı flypgs.com Magazine dergisinin Şubat-2024 sayısı yayımlandı. Uçak içi dergi flypgs.com Magazine ile misafirlerin...

Boeing’te kalite kaygısı: Üst düzey görevden alma ve yeni atamalar başladı

Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağının kalkış sonrasında Tapa kapısının gövdeden kopması olayından sonra, Boeing'te...

Mardin Prof. Dr. Aziz Sancar Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Mardin Prof....

DHMİ’de faaliyet gösteren 8 dernekten ortak açıklama

DHMİ'de faaliyet gösteren 8 dernek ortak açıklama yaptı.Açıklamada, "57 havalimanında emniyetli ve kesintisiz sürdürülmekte...

Singapur 2026’dan itibaren SAF’ın aşamalı kullanımını zorunlu kılıyor

Singapur Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat yaptığı açıklamada, Singapur'un 2026'dan itibaren havayollarının düşük karbonlu sürdürülebilir havacılık...