Üniversite adayları 7 Temmuz’da başlayıp, 17 Temmuz akşamı sona erecek tercih sürecinde okumak istedikleri bölüm ve üniversiteleri seçiyor. Adaylar tercih telaşı yaşarken üniversiteler de kendini tanıtma yarışına girdi.

Özellikle vakıf ünivresitelerindeki rekabet sosyal medya, sokak ilanları, televizyona kadar uzandı. Her alanı değerlendiren üniversiteler tanıtım bütçelerine bunun için milyarlar ayırdı. Tanıtımlar için ayrılan bütçe kurumdan kuruma değişiklik gösterse de 5 binden başlıyor, 2 milyona kadar varıyor. Tanıtımlar sadece reklam çalışmalarıyla da sınırlı kalmıyor, ilginç yöntemler deneyenler de var. Kimi kampusunu uçakla gezdiriyor, kimi tercih tırlarını yola çıkarıyor. Rıhtımlarda, meydanlarda stand kurandan, ilanlarda cep telefonunu paylaşan rektöre, kısa film hazırlayandan sosyal medyada tanıtım yapana kadar farklı yöntemleri deneyenler var.
Vakıf üniversiteleri televizyonlarda birkaç saniyelik reklam için 500 ile 16 bin lira arasında bütçe ayrıyor. Sponsorlu programların bedeli ise 100 bin TL. İllere ve semtlere göre değişiklik gösterse de 50 adet bilboard bedeli 20 binden başlıyor. Sosyal medyada düzenlenen tanıtım kampanyaları için üniversiteler 50 ile 80 bin arasında değişen ücretler ödüyor. Bu kampanyalarda hediyeli yarışmalar da varsa ödenecek miktara 5 bin lira daha ekleniyor. Yarışmalarda yüksek maliyetli hediyeler veriliyorsa ödenecek para daha da artıyor.  Dijital medya tanıtımları için de yine 50 ile 100 bin TL arasında bütçe ayrılıyor. Tercih dönemi 17 Temmuz’da sona erecek. Üniversitelerin milyarlar harcayarak giriştiği tanıtım yarışları da o güne kadar devam edecek. Tanıtımlarda birbirinden ilginç yöntemler deneyen üniversitelerden bazıları şöyle:

TÜRKKUŞU’YLA ANKARA TURU

Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi,  adaylara havadan şehir turu attırıyor. Her gün 13.00-14.00 saatleri arasında simülatörle dünya turu yaptırıyor. Pilotaj bölümünü tercih edecek öğrenciler de uçakla Ankara şehir turu ile farklı bir uçuş deneyimi yaşıyor. Adrenalin seviyesini yükseltmek isteyenler için  paraşüt kulesi hazır. Tanıtım günleri her gün 09.00-18.00 saatleri arasında Türkkuşu Kampusu’nda devam ediyor.

(Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.