COVID19 pandemisi nedeniyle uçaklarda orta koltuğun boş bırakılması uygulaması resmi olmasa bile yolcuların yaşadıkları tedirginlik kabin içinde tartışmalara neden oluyor.

Bunlardan ilki Aer Lingus’un Belfast-Londra uçuşunda yaşandı ve bir yolcu, birbirine yakın oturan yolcuları bir arada çoğunu gösteren fotoğrafları paylaşarak yaşananlardan şikayet etti. Uçakta sosyal mesafe kurallarının neden uygulanmadığı soran yolcu şirketi sorumsuzlukla suçladı.

Buna benzer görüntüler de bugün medyaya yansıdı. Lübnan’ın bayrak taşıyıcı şirketi Middle East Airlines’in(MAE) Londra-Beyrut uçuşunda bazı yolcular sosyal mesafenin uygulanmamasına tepki gösterdi.

Ancak tahliye uçuşlarında sosyal mesafe kuralı uygulanmıyor. Haberde uçuşun niteliği konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

IATA ne diyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği-IATA, uçaklarda yolcuların ve mürettebatın koruyucu maske takmasını desteklerken, orta koltukları boş bırakacak sosyal mesafeye ilişkin önlemlere sıcak bakmıyor.

IATA uçakta koronavirüs bulaşma riskinin düşük olduğuna dair verilerin yeterli olduğunu savunuyor.

IATA’nın açıklamasında, yolcu ve mürettebatın tarafından maske takmasının yeterli olduğu, sosyal mesafe kuralının uygulamaması durumunda havayolu sektörünün yolcu talebinin azalmasının kaynaklanan maliyet artışlarının bir ölçüde öne geçilebileceği kaydedildi.

Öte yandan, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı hafta içinde bir gazeteciye yaptığı açıklamada, sosyal mesafe kuralına sıcak bakmadıklarını söylemişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.