Pegasus CEO’su Mehmet Nane koronavirüsün sektöre etkilerini ve gelecek planlarını Hürriyet’ten Elif Ergu’ya anlattı. Nane, “Virüs nedeniyle uçaklarımız yerde, nakit akışı yok. İstikrar kalkanı paketinden yararlandık. Bundan sonrası için de çalışıyoruz. Yolcularımızı ve çalışanlarımızı korumak için hijyen zinciri oluşturacağız. Bir koltuk ara vererek misafirlerimizi alamayız. Çünkü koridor arası 60 santimetre. Uçaklar sosyal mesafe için uygun değil” dedi.

Hürriyet gazetesine konuşan Nane, “Gelecek için kafaları karıştıran ve yolcuları en çok tedirgin eden uçakta ‘sosyal mesafe nasıl korunacak’ sorusunu da sorduk Mehmet Nane’ye. Nane, uçakta ‘mesafeli’ oturumun mümkün olmadığını söyledi. Nane, bu işin gerekçelerini de şöyle anlattı: “Bir koltuk ara vererek misafirlerimizi alamayız. Çünkü koridor arası 60 cm. Tek koridorlu uçakta koridorda oturan yolcular arası bile 1-1.5 metre olamaz. Pencere kenarındaki biri tuvalete kalksa ne olacak? Bu yüzden de misafirlerin uçağa gelene kadar hijyen tedbirlerini almış olmaları şart. Bizler de uçak içindeki tüm önlemleri alacağız. Dünyadaki havacılık otoritelerini de takip ediyoruz. Alınan kararlar da bu yönde. Uçaklar sosyal mesafe için uygun değil.”  dedi.

UÇAKLARIMIZI ALACAĞIZ

Pegasus’un bu yıl içinde 10 yeni uçağı filosuna katacağını, uçakların siparişlerinin 2012’de verildiğini ve teslim tarihlerinin 2024’e kadar zamana yayıldığını da hatırlatan Mehmet Nane, “Biz eğer Airbus’ta tarafında bir sorun olmazsa tüm uçaklarımızı alacağız. Siparişlerimizden vazgeçmedik. Ülkemizin geleceğine güveniyoruz. Planlarımızı da orta ve uzun vadeli yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

TÜRK ŞİRKETLER ZAYIFLARSA BU İŞİ YABANCILAR YAPAR

Bu dönemde sektöre İstikrar Kalkanı paketiyle destek olan hükümetin, bundan sonraki süreçte de desteklerini beklediklerini de söyleyen Mehmet Nane, “Türkiye’deki havacılık şirketleri zayıflarsa, gücünü kaybederse sonrasında buraya yabancı şirketler gelir. Bu sektör katmadeğer yaratan bir sektör. Türk şirketleri zayıflarsa yabancılar gelir yapar ve katmadeğer yurtdışına gider. Bu yüzden de stratejik bir sektör olarak desteklenmemiz gerekiyor” vurgusunda bulundu.

Mehmet Nane, COVİD19 pandemi sürecinde Pegasus şirketi olarak aldıkları önlemlere ilişkin şunları kaydetti;

“Mart-nisan ve mayıs dönemi bittikten sonra normalleşme süreci çok daha uzun sürecek. Havacılık sektörü için 2021 diyen de var 2023 diyen de. Boeing CEO’su 2023 dedi. Biz ise öncelikli olarak nakit çıktıyı azaltıcı önlemler aldık. Uçaklarımız yerde, nakit akışı yok. İstikrar Kalkanı Paketi’nde yer alan desteklerden yararlandık.”

Elif Ergu’nun röportajının tümü için; TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.