Mısır, 224 yolculu Rus Kogalımaviya Havayolu’na ait uçakla irtibatın kesildiğini açıkladı. Ardından uçağın Türk hava trafiğiyle temas kurduğu belirtildi. Dakikalar sonra Mısır Başbakanlığı ‘uçağın Sina üzerinde düştüğünü’ duyurdu. Türkiye ‘temas’ iddiasını doğrulamadı. Putin, ölenlerin yakınlarına taziyelerini iletip komisyon kurulması emri verdi.

Rusya’nın St. Petersburg kentine giden uçakla irtibatın, Şarm El Şeyh kentinden kalkışından kısa süre sonra Sina Yarımadası üzerinde kesildiği belirtildi.

RUS TURİSTLER ÇOĞUNLUKTA Yetkililer, Kogalımaviya Havayolları’na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağında çoğunlukla Rus turistlerin bulunduğunu ve arama çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

ROSAVİATSİYA: 23 DAKİKA SONRA İRTİBAT KESİLDİ

Rusya Federal Havacılık Ajansı Rosaviatsiya yetkilisi Sergey Izvolskiy ise 7K9268 sefer sayılı Airbus A320 tipi uçağın TSİ 06.31’de kalktığını ve 23 dakika sonra da radarlarla irtibatının kesildiğini söyledi.

217’si yolcu ve 7’si mürettebat 224 kişi taşıyan uçakta yolcuların 17’si de çocuktu.

‘UÇAK, TÜRK HAVA KONTROL YETKİLİLERİ İLE TEMAS KURDU’ Ancak bu ilk açıklamalardan dakikalar sonra Mısır hava trafiği yetkilisi Ayman el Mukaddam, uçağın Türk hava kontrol yetkilileri ile temas kurduğunu açıkladı. Mukaddam, “Rus havayolunun yetkilileri bize, irtibatımızın kesildiği uçağın güvende olduğu ve şu anda Türk hava sahasından geçtiği bilgisini verdi” açıklamasını yaptı. Ancak bu açıklamadan da dakikalar sonra Mısır Başbakanlığı, ‘uçağın Sina Yarımadası üzerinde düştüğünü’ duyurdu. ‘BAŞBAKAN İSMAİL KRİZ KOMİTESİ KURDU’ Açıklamada, Mısır Başbakanı Şerif İsmail’in uçağın düşmesi ile ilgili olarak bakanlar düzeyinde bir kriz komitesi kurduğu bilgisi yer aldı. Mısırlı MENA ajansının haberine göre, Mısır Başbakanı İsmail, bugünkü tüm görüşmelerini de iptal etti. Haberde konuya yönelik tüm kontrolü ele aldığı belirtilen İsmail’in hava trafiği yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiği kaydedildi. MISIR HAVA KUVVETLERİ HAREKETE GEÇİRİLDİ Bu arada uçağın aranması için Mısır Hava Kuvvetleri’nin harekete geçirildiği de açıklandı. ENKAZ, EL ARİŞ’İN GÜNEYİNDEKİ HASSANA BÖLGESİNDE Mısır Havacılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre olumsuz hava koşulları nedeniyle yaşanılan aksaklıkların ardından arama kurtarma ekipleri uçağın enkazının Sina’nın El Ariş kentinin 32 kilometre güneyindeki Hassana bölgesinde olduğunu tespit etti. 45 AMBULANS GÖNDERİLDİ, 5’İ ULAŞABİLDİ Açıklamada ‘Uçağın parçaları bulundu. Ölü ve yaralıların sevkiyatı için 45 ambulans tahsis edildi’ ifadelerine yer verildi. Güvenlik güçlerinin kaza alanını güvenlik şeridine aldığı ve El Ariş şehrinden bölgeye 45 ambulans gönderildiği aktarıldı. Reuters kurtarma ekiplerine dayandırdığı haberinde uçağın Sina’nın dağlık bir alanına düştüğünü ve şimdilik beş ambulansın olay yerine ulaşabildiğini aktardı.

Uçağın El Kantal ve El Laksim dağları arasındaki bölgede, Sina’nın merkezi bir noktasında düştüğü sanılıyor.

MISIR’DA OLAĞANÜSTÜ HAL, İSMAİL OLAY YERİNE GİDİYOR Mısır’da kaza nedeniyle olağanüstü hal ilan edilerek, tüm hastane ve ambulans hizmetleri harekete geçirildi. Mısır Başbakanı İsmail’in de olay yerine doğru yola çıktığı aktarıldı. ‘PİLOT UÇAKTA TEKNİK ARIZA OLDUĞUNU BİLDİRDİ’ Bu arada RİA Novosti’nin haberine göre, ismi belirtilmeyen bir kaynak pilotun irtibatın sağlanamadığı uçağın kalkışının ardından teknik arıza olduğunu bildirdiğini söyledi.

‘PİLOT KAHİRE’DE İNİŞ İZNİ İSTEDİ’

RİA Novosti’ye konuşan bir kaynak, uçağın pilotunun kalkışın ardından teknik sorunlar nedeniyle rotanın değiştirilmesini ve Kahire Havalimanı’na iniş izni istediğini belirtti.

YAKININDA İKi YABANCI UÇAK VARDI

Plane Finder sitesinin haberinde ise düşen Rus uçağının yakınında radardan kaybolduğu sırada iki uçağın uçtuğu belirtildi.

RUSYA’NIN MISIR BÜYÜKELÇİLİĞİ OLAYI İNCELİYOR Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Rusya’nın Kahire Büyükelçiliği yetkililerinin olayı incelediği belirtildi. ‘TÜM YOLCULAR MUHTEMELEN ÖLDÜ’ Bu arada ajanslar, olay yerindeki bir güvenlik görevlisinin, ‘uçağın tamamen parçalandığını ve tüm yolcuların muhtemelen öldüğünü’ söylediğini aktardı. ‘ENKAZDAN SESLER GELİYOR’ Ancak daha sonra Reuters, olay yerindeki Mısırlı bir güvenlik yetkilisinin “Enkazdan sesler geliyor” açıklamasını aktararak ‘bazı yolcuların hala yaşıyor olabileceği’ haberini geçti. 5 ÇOCUK CESEDİ BULUNDU Yetkili, bununla birlikte 100 kadar yolcunun ve beş çocuğun cesedine ulaşıldığını aktardı. Uçakta 2 — 17 yaşları arasında 17 çocuk olduğu belirtilmişti. DAKİKADA 1.800 METRE HIZLA DÜŞEN UÇAK 18 YILDIR KULLANIMDAYDI Öte yandan Flightradar 24 sitesinin aktardığına göre, dakikada 1.800 metre hızla düşen uçak 18 yıldır kullanımdaydı.

Reuters ajansı da, uçağın radardan çıktığı sırada 31 bin feet’te (9.400 kilometre) olduğunu aktardı.

UÇAKTA VURULMA İZİ YOK

Bu arada uçağın Sina Yarımadası üzerinde düşmesi de bölgede etkin olan İslamcı örgütleri akıllara getirdi. Ancak RİA Novosti’nin aktardığına göre Mısır güvenlik yetkililerini kaynak gösteren Mısır medyasında uçakta vurulma izinin olmadığı belirtildi.

Mısır’da ‘Sina Vilayeti’ adıyla IŞİD’in kolu olarak faaliyet gösteren Ensar Beyt’ül Makdis örgütünün, Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanlığından devrilmesinden sonra arttırdığı saldırılarında şimdiye kadar yüzlerce asker ve polis hayatını kaybetmişti.

PUTİN TAZİYELERİNİ İLETTİ, KOMİSYON KURULMASI TALİMATI VERDİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ölenlerin yakınlarına ‘derinden taziyelerini’ iletti. Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Devlet Başkanı Putin, Başbakan Dmitriy Medvedev’e de faciaya ilişkin bir komisyon kurması talimatı verdi.

Putin’in Acil Durumlar Bakanlığı’na da, kazada ölenlerin yakınlarına yardım edilmesi için derhal bir çalışma başlatılması yönünde talimat verdiği belirtildi.
Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı: ‘Putin, Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov’a Mısır’ın iznini alarak olay yerinde incelemeler yapması için Rus uçaklarının gönderilmesi talimatı verdi.’

RUSYA BAŞSAVCILIĞI İNCELEME BAŞLATTI

RiA Novosti’ye konuşan Rusya Başsavcılığı yetkilisi Marina Gridneva da, uçakla ilgili inceleme başlatıldığını söyledi. Gridneva, “Başsavcı Yuriy Çayka’nın talimatı üzerine Airbus 321 uçağının güvenlik yönetmeliğine uygun hizmet verip vermediği konusunda inceleme başlatıldı” dedi.

RUSYA’DA ÇALIŞMA GRUBU TOPLANIYOR, KIRMIZI HAT DEVREDE

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, bir çalışma grubunun toplandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi: ’31 Ekim’de Pulkovo Havalimanı’na 7K9268 sayılı Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini yapan Airbus 321 tipi yolcu uçağıyla irtibatın kesildiği bilgisi iletildi. Acil Durumlar Bakanlığı kırmızı hattı devreye soktu.’

RUSYA ÜÇ UÇAK TAHSİS EDİYOR

Üç uçağın Mısır’a yola çıkmak üzere hazırlandığı belirtilen açıklamada ‘İki İl-76 ve bir Be-200 uçağı tahsis edildi’ denildi.

MISIR: UÇAĞI RUS MÜHENDİSLER KONTROL ETTİ

RİA Novosti’ye konuşan Şarm el Şeyh Havalimanı’ndan bir kaynak,  uçağı uçuş öncesinde Mısırlı değil, Rus mühendislerin incelediğini söyledi. Kaynak “Uçağı bizim mühendislerimiz kontrol etmedi. Kolavia’nın kendi mühendisleri var, şirkete ait uçakları firmanın mühendisleri tetkik ediyor” dedi.

Kaynak ayrıca “Uçağın pilotu uçuşun ardından kuleye bir sorun olduğunu söyledi ancak henüz sorunun ne olduğunu söylemek zor. Pilota Kahire’ye iniş yapması söylendi ancak daha sonra uçak radardan kayboldu” ifadelerini kullandı.Kaynak, durumun kara kutu incelemeleri ardından aydınlanacağını vurguladı.

RUSYA PSİKOLOG GÖREVLENDİRDİ

Öte yandan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, St. Petersburg’da yolcuların yakınlarına destek vermeleri için psikologların görevlendirilmesine karar verildiğini açıkladı. St. Petersburg’da operasyon merkezleri kurulduğu da kaydedildi.

TÜRKİYE ‘TEMAS KURULDU’ İDDİALARINI DOĞRULAMADI

Bu arada Türkiye, düşen Rus uçağın, Türk hava kontrolü yetkilileriyle temas kurduğu iddialarını doğrulamadı.

Sputnik’e bilgi veren kaynaklar,  Rus uçağın Türk hava sahasına girmediğini ve böyle bir temasın olmadığını ifade etti.

MİNSK: UÇAKTA BELARUSLULAR OLABİLİR

Belarus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Mısır’ın uçakta Belarus vatandaşlarının olduğu bilgisini verdiği belirtilerek “Mısırlı yetkililer ve Rusya’nın Mısır Büyükelçiliği yetkilileri ile temas halinde duruma yönelik inceleme yürütülüyor” diye vurgulandı.

KAZAK YOLCULAR DA OLABİLİR

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, uçakta Kazak vatandaşlarının olup olmadığının incelendiği belirtildi. (Sputnik Türkiye)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.