Akıllı telefonlara yüklenen yazılımlarla pek çok işlemi havalimanına gitmeden yapabilirsiniz. Böylelikle özel promosyonlar, menüler, indirim kuponları hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Havayolu şirketleri ile havalimanı işletmecileri, yolcuların konforunu artırmak ve keyifli bir seyahat sunmak için gelişen teknolojileri yakından takip ediyor. Bu yüzden daha eğlenceli bir seyahatin havalimanına gelmeden başlatılması amacıyla son yıllarda birçok yenilik hizmete sunuldu. Yolcular da yeni teknolojik uygulamalar sayesinde uçuşlarının yanı sıra havalimanında sunulan hizmetlerle ilgili detaylı bilgileri anında öğrenme imkânına kavuştu. Seyahat planlamasını bu uygulamalarla daha sağlıklı şekilde yapan yolcular, uçuş bilgileriyle ilgili son gelişmelerin cep telefonlarına iletilmesiyle de mağduriyetini en aza indirdi.

Akıllı telefonlara yüklenen yazılımlarla özellikle uçuşlarla ilgili pek çok işlemi havalimanına gitmeden yapabiliyorsunuz. Uçakla seyahati daha keyifli hale getiren cep telefonu uygulamalarıyla, bilet almakla kalmıyor, online check-in işleminin yanı sıra havayolu şirketlerine istediğiniz menüleri sipariş verebiliyorsunuz. Geçen yıl hizmete sunulan yeni uygulamalar ise havalimanında daha keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor. Cep telefonlarına indirdiğiniz uygulamalar sayesinde, uçuşunuzla ilgili tüm bilgilere anında ulaşabiliyor, terminalde gezerken sunulan tüm hizmetler hakkında detaylı bilgiye sahip olabiliyorsunuz.

BİLGİLER CEP TELEFONU VE SAATTE

TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği 11 havalimanında sunulan hizmetlerin ‘gerçek zamanlı’ şekilde yolculara ulaşmasını sağlayan TAV Mobile, kullanıcı dostu arayüzü ve yeni özelliklerle büyük kolaylık sağlıyor. Seyahat planlamasını kolaylaştıran uygulama, havalimanındaki hizmetlerin yanı sıra sunulan fırsatları yolculara anında ulaştırıyor. Bugüne kadar yaklaşık 450 bin defa indirilen uygulama, yeni sürümüyle kullanıcı memnuniyetini artıracak farklı özellikler de içeriyor. Tüm uçuşlar, iOS, Android ve BlackBerry platformunda çalışan ve yeni versiyonu iWatch ve Gear akıllı saatlerini de destekleyen uygulamayla takip edilebiliyor.

 Uygulama Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum, Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nda yurtdışında ise Tunus’taki Enfidha-Hammamet ve Monastır, Gürcistan’daki Tiflis ve Batum, Makedonya’daki Üsküp ve Ohrid’deki havalimanlarında sunulan hizmetlerle ilgili bilgilendiriyor.

 Yolcular, TAV Mobile’in sunduğu yeniliklerle zamanlarını daha verimli kullanabiliyor. Özellikle ‘Akıllı Bölge (SmartZone)’ ve ‘Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)’ teknolojileriyle yolcuların havalimanında ulaşmayı diledikleri konumlara veya ürünlere rahatlıkla erişmesi sağlanıyor. Son teknoloji iBeacon (BLE) altyapısına dayanan Akıllı Bölge modülü sayesinde yolcular, terminalde gezerken duty-free mağazaları ya da restoranlarda sunulan fırsatları akıllı cihazlarında gerçek zamanlı olarak görebiliyor. Böylece yolcular özel promosyonlar, menüler, indirim kuponları ve öneriler hakkında bilgi sahibi oluyor. Uygulamada yer alan artırılmış gerçeklik modülüyle de, akıllı telefonların kamerası kullanılarak aranan mekanın ya da ürünün hangi yönde olduğu öğrenilebiliyor. Gate (kapı), restoran, eczane ve danışma gibi noktaların da, havalimanındaki pozisyonları ve bilgileri görülebiliyor.

İPTAL VE GECİKMELER CEP’TE

TAV Mobile’in sunduğu hizmetlerin en önemlisi kuşkusuz uçuşlarla ilgili son bilgiler. Çünkü havalimanındaki yoğunluk uçuş bilgilerini takip etmenizi güçleştiriyor. Özellikle kapı değişikliklerinden haberdar olmazsanız, uçağınızı kaçırma ihtimaliniz oldukça yüksek. Uygulamayla, uçuş bilgileri kolayca listelenip arama yapılabiliyor. Örneğin, ‘remote notification’ modülüyle kullanıcılar, ‘flight alert’ yani ‘uçuş uyarıcısı’ oluşturup ekleyebiliyor ve anlık şekilde tüm gecikme, iniş-kalkış bilgisi, kapı değişiklikleri, check-in, bagaj alım yeri gibi her türlü bilgiye anında ulaşabiliyor. Ayrıca ‘flight track’ modülüyle harita üzerinden uçağın kalkış ve varış noktalarını görmek, uçuş rotasıyla uçağın tahmini lokasyonunu ve hareketlerini takip etmek de mümkün. (Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.