Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) 27 Ocak’ta, İngiltere havayollarının yakın gözetimde bulundurulan Boeing 737 MAX uçağı ile yolcu uçuşlarını gerçekleştirmesine izin vereceğini duyurdu. İngiltere hava sahasında faaliyet gösteren diğer ülke işletmelerine ait B737 MAX uçaklarına yönelik yasak da kaldırılmış olacak.

Genelge, uçağın tasarım değişikliklerini ve pilot eğitimine yönelik gerekliliklerin onaylanmasını takip etmeye devam edecektir. Bu ayrıca uçağın Manevra Özelliklerini Artırma Sisteminde (MCAS) yapılan değişiklikleri ve kazaları önlemeyi amaçlayan diğer önemli emniyet değişikliklerini içermektedir.

CAA, uçağı hizmete geri döndürürken şu anda uçağın tek İngiliz operatörü olan TUI ile yakın temas halindedir.

Hava sahası yasağının kaldırılması, yabancı operatörlerin Boeing 737 MAX’ı Birleşik Krallık hava sahasında uçurmasına izin vermektedir. Bununla birlikte, tüm havayollarının, uçağı hizmete döndürmek için pilot eğitimi de dahil olmak üzere gerekli adımları atması gerekecektir, bu nedenle İngiltere’ye yapılan uçuşların hemen gerçekleşmeyeceği açıkça görülmektedir.

Uçağın hizmete emniyetli bir şekilde dönmesine izin veren ana değişiklikler şunlardır:

– Uçuş Kontrol Bilgisayarı (FCC) yazılımı değişecek olup, böylece uçağın her iki Hücum Açısı (AoA) sensör girişi uçak sistemleri tarafından kullanılır olacaktır(daha önce değildi)

– Arızalı veya hatalı bir AoA sensörü nedeniyle MCAS’ın gereksiz şekilde etkinleştirilmesine karşı koruma sağlayacaktır

– MCAS tekrar komutu etkisizleştirilmiştir

– MCAS komut yetkilerinde limitler revize edilmiştir

– uçuş ekibi prosedürlerine ve eğitim gereksinimlerine yönelik revizyonlar mevcuttur

– Pilotların birincil uçuş ekranlarında görünecek bir AoA “uyumlu değil” uyarı ikazının uygulanması

– Hatalı pitch trim komutlarını algılamak ve kapatmak için çapraz FCC trim izleme uygulamasının uygulanması

EASA’dan sonra CAA’in de MAX uçaklarının koşullu (gerekliliklerin tamamlanmasını takiben) olarak gökyüzüne serbest kılınması sürecin tamamlandığını göstermektedir. Belirtilen gerekliliklerin hemen tamamı FAA Uçuşa Elverişililik Direktifinde(AD) yer almaktaydı. MAX sahibi işletmeler AD gerekliliklerinin tamamlanmasını ve ilgili otoritelerle bunun onaylanması takiben uçuşa başlayabileceklerdir. Bu sürecin Şubat ayının ilk yarısında tamamlanacağı değerlendirilmektedir.

Tüm Uçuculara Sağlıkla Emniyetli Kazasız Uçuşlar Dilerim

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.