Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkUkrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy: 4 adet daha Bayraktar TB2 İHA alacağız

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Zalujnıy: 4 adet daha Bayraktar TB2 İHA alacağız

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, ülkesinin 4 adet daha Bayraktar TB2 İHA kompleksi satın almayı planladığını duyurdu.

Türkiye’nin yerli savunma sanayisinin gururu olarak dünyanın ve Avrupa’nın gündeminden düşmeyen Bayraktar TB2, bir kez daha Ukrayna envanterine katılımıyla gündemde. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, 2021-2022 yılları içinde 4 adet Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) kompleksi daha satın almayı planladıklarını açıkladı. Zalujnıy, Report haber ajansına yaptığı açıklamada, bu sene 1 adet TB2 İHA kompleksini envanterlerine kattıklarına da değindi.

Zalujnıy, ayrıca gelecekte, böyle droneleri yerli üretim olarak envanterlerine dahil etme niyetinde olduklarını dile getirdi. Öte yandan, bunları almanın yeterli olmadığını ifade eden Zalujnıy, onları etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın Türkiye ile arasındaki savunma anlaşmaları gereği uzun süredir tedarik ettiği Bayraktar TB2-Türk İnsansız Hava Araçları (İHA) Ukrayna’dan yapılan yeni bir açıklama ile 4 Ocak 2021’de tekrar gündeme geldi. Türk SİHA’larından 2020 yılında satın alan Ukrayna bu sene için de yeni bir siparişte bulunacağı açıkladı. Neyijpapa, açıklamasıyla yeni yılda Ukrayna donanması için Türk İnsansız Hava Araçlarını (İHA) ve korvetlerini beklediklerini söyledi. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Oleksiy Neyijpapa, Türkiye’nin iç operasyonları başta olmak üzere Azerbaycan, Libya ve Suriye’deki etkin başarılarla gündemdeki yerini korumaya devam eden Bayraktar TB2-Türk İHA’ları hakkında İHA satın alımına hazırlandıklarını belirtti. Komutan Neyijpapa, Türk insansız hava araçlarının satın alımını hazırlandıklarını dile getirerek, “Bayraktar İHA’ları hem sahil hem de denizdeki faaliyetlerde kullandık, çok kabiliyetliler.” dedi.

Bayraktar TB2’nin savaş alanındaki başarısıyla gündemden düşmezken özellikle Libya’da ve Karabağ’da Rus hava savunma sistemlerini imha etmesiyle önemini koruyor. Ankara’da görev yapan yabancı misyon tarafından milli silah Bayraktar TB2’nin başarılarından dolayı “yok edici” olarak bahsediliyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’den 2019’da 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın aldı. Temmuz’da ise 1 adet TB2 İHA kompleksi Ukrayna Deniz Kuvvetleri envanterine dahil edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

F-16’ların modernizasyonunda detaylar belli oldu!

Türkiye ve ABD, Türkiye'ye ait 79 adet F-16 savaş uçağının Blok 70 seviyesine modernizasyonu...

Bayraktar AKINCI 50 bin uçuş saatini tamamladı

Baykar'dan yapılan açıklamaya göre Bayraktar AKINCI, 50 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık...

Bayraktar TB3’ün ikinci prototipi testi geçti

Bayraktar TB3, art arda yapılan testleri bir bir geçiyor. Milli SİHA'nın ikinci prototipi bu...

Dr. Hüseyin Fazla: Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi Nedir? S-400 Sahibi Türkiye, Neden Bu Girişime Girdi? Ne Kazancı Olabilir?

Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (AGKG) (ESSI-European Sky Shield Initiative), anti-balistik füze kabiliyeti içeren, Avrupa...

Saab, İsveç’in gelecekteki savaş uçağı konsepti çalışmaları için sözleşme imzaladı

Saab, İsveç Savunma Malzemesi İdaresi (FMV) tarafından 2024'ten 2025'e kadar gelecekteki savaş sistemlerine ilişkin...

Teknopark İstanbul, ASELSAN ile birlikte Deepdefence Hızlandırma Programı’nı başlattı

Teknopark İstanbul, kuluçka merkezi Cube Incubation aracılığıyla ASELSAN ortaklığında savunma teknolojilerine odaklanan girişimler için...

Raif Bilgin: “Uçak Sistemleri WBS Kırılımı Yönüyle KAAN %100 Indigeneous/Yerli/Milli Bir Uçaktır”

Uçak WBS’sinde önemli olan Seviye-I “Uçak Sistemi’dir”. Uçak sistemi uçağın kendisidir ve uçağın tasarımını,...

İngiltere’de Ukraynalı pilotların F-16 eğitimlerinin ilk aşaması tamamlandı

Geleceğin on Ukraynalı F-16 savaş uçağı pilotu, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ndeki (RAF) eğitimlerinin ilk...