Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeny Yenin, İran’da füzeyle vurularak düşürülen Ukrayna Hava Yollarına (UIA) ait uçağın davasıyla ilgili tüm sorunların çözümüne ilişkin Ukrayna’nın notasına hala yanıt vermediğini söyledi.

 Yenin, “İsteklerimizle ilgili ilk not ve tüm sorunları çözmek için teklifimiz 11 Ocak’ta İran’a gönderildi. Bu konu Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky tarafından da dile getirildi. Ancak beş aydır, resmi bir yanıt alamadık.” dedi.

Ukrayna İran’la pazarlık yapmaya hazır olduğunu da aktaran Dışişleri Bakan Yardımcısı Yenin, Ukrayna İran’dan istediklerinin “teknik ve cezai soruşturma tarafsızlık,bağımsız ve şeffaflık temel ilkelerine uygun teknik ve cezai soruşturma” olduğunun altını çizdi.

Yenin, açıklamasının devamında şunları kaydetti;

“Bu nedenle, soruşturma makamlarımız sürekli İranlı meslektaşlarından yasal yardım talep ediyorlar. Soruşturmayı anayasaya göre bağımsız olan savcılık yürütecek”

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan PS752 sefer sayılı B737-800 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak 2020 Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 9’u mürettebat 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Daha sonra 11 Ocak 2020’de İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının “hassas askeri bir noktanın” üzerinden geçerken “insani hata” sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti.

İslam Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, Ukrayna uçağının düşürülmesinin tüm sorumluluğu yüklenmişti.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.