Ukrayna’nın orman yangınları ile mücadelesinde Türkiye’ye yardım amacıyla gönderdiği yangın söndürme uçaklarından ilk görüntüler paylaşıldı. 30 Temmuz 2021 itibarıyla uçakların 10 gün boyunca Türkiye’de kalmaları öngörülüyor.

Ukrayna’nın orman yangınları ile mücadelesinde Türkiye’ye yardım amacıyla gönderdiği yangın söndürme uçaklarının, 30 Temmuz’da göreve başladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 29 Temmuz’da gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin akabinde, Erdoğan’ın şahsi ricası üzerine Türkiye’deki geniş çaplı orman yangınları söndürmede Türk itfaiyecilere yardım etmeleri için Ukrayna Acil Durum Devlet Servisine ait 2 adet AN-32p tipi yangın söndürme uçağı Türkiye’ye gönderildi.

Ukrayna devletinin dost Türkiye ve Türk halkına doğal afetle mücadelede insani yardım amacıyla gönderdiği yangın söndürme uçakları 30 Temmuz Cuma günü saat 18.00 sıralarında Alanya-Gazipaşa havalimanına iniş yaparak aynı günün akşamı yangınları söndürmek için uçuşlar gerçekleştirdiler.

Bugün, 31 Temmuz’da Ukraynalı ekiplerin Antalya’da devam eden yangınları söndürmek için Türk meslektaşları ile omuz omuza çalışmalarına dair görüntüler paylaşıldı. Ukrayna uçaklarının Türkiye’de on gün kalması öngörülüyor.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de faaliyet gösteren Ukrayna yangın söndürme uçaklarından görüntüleri resmi Twitter hesabından paylaşılarak şu ifadeler kullanıldı: “Ukraynalı pilotlar, orman yangınları ile mücadelede Türkiye’ye yardım etmeye devam ediyorlar. Komşu dost ülkenin diplomatları ve vatandaşları olarak Türk toprağının yanmasına çok üzülüyoruz. Cesur pilotlarımızın çabalarıyla bu felaketin en yakın zamanda biteceğini umuyoruz.”

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.