Türkiye’nin Ukrayna ile ekonomik ve sosyal ilişkileri, stratejik alanlara doğru genişleyebilir.

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Başbakanı Groysman Türkiye’ye geldi. Ankara Esenboğa Havalimanı’nda Ukrainlerin ve Kırım Tatarlarının da katıldığı bir törenle karşılandı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırımla bir araya geldi. Daha sonra Teknopark İstanbul’u ziyaret etti ve Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) yönetimi ile bir araya geldi.

Türkiye ile Ukrayna ilişkilerinin çok iyi olduğunu vurguladığı esnada, ajanslara Rusya Devlet Başkanı’nın Sözcüsü Dmitri Peskov konuştu. Türkiye ile Rusya S-400 konusunda anlaştı açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın amacının Groysman’nın üstünde toplanan ilgiyi dağıtma çabası olarak yorumlandı.

Ukrayna ile Türkiye savunma alanında nasıl işbirliği yapabilir sorusu, bu bağlamda cevabı dikkate değer. Fakat öncelikle S-400 savunma sistemini ele almak gerekiyor.

Rusya, bu savunma sistemini şimdiye dek sadece Çin ve Hindistana sattı. İran’a ise S-300 füzeleri satıldı. Ayrıca Ermenistan’da bulunan S-300 hava savunma sistemi Rusların kontrolünde.

Türkiye, milyonlarca dolar para harcasa bile  Rusya’dan sadece silahların kendisini alabiliyor. Türkiye’nin Rusya’dan beklediği ise teknoloji satın almak. “Know-How transferi”nin ise gerçekleşmeyeceği çok belli.

Bu esnada, geçtiğimiz aylarda Ukrayna’da havacılık için özelleştirme kanunu çıktı. Ukrayna Başbakanı Groysman da Türkiye’ye geldiğinde bu konudan bahsetti.

Harkov’da bulunan Antonov tesisi şu an internetten satışa çıkmış vaziyette. Fakat satışın nasıl gerçekleşeceği daha tam anlamıyla belli değil. Groysman’ın Türkiye’de yaptığı açıklamalara bakılınca, bu proje için Türkiye’yi istediğini çok net anlayabiliyoruz.

Ukrayna’nın paraya, Türkiye’nin Ukrayna’nın havacılık ve motor sistemlerine ihtiyacı var. Ukrayna’nın elinde bulunan dünyanın en büyük kargo uçağı 6 motorlu “Antonov An-225 Mriya” Ukrayna’nın bu alandaki potansiyeline dair önemli bir faktör.

Türkiye, hem Kırım Tatarları açısından, hem de Rus saldırganlığına karşı stratejik açıdan çıkarlarının oldukça paralel olduğu kuzey komşusuyla savunma ve diğer stratejik alanlarda daha fazla işbirliği yaparak, Rusya’yla stratejik ortaklık çabası kurma sürecinde kazanacaklarından daha fazlasını elde edebilir.

(Berkay Bigeç/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.